Victorie extraordinară pentru Begu și Niculescu: au câștigat în sferturi la Roma

Sport 13 Mai 2016 / 21:11 1114 accesări
Monica Niculescu și Irina Begu

Perechea română Irina Begu / Monica Niculescu continuă parcursul excelent în proba de dublu a turneului de tenis de la Roma (WTA), dotat cu premii totale de 2.399.000 de euro, printr-o victorie cu 7-6 (7/4), 6-3 în fața favoritelor numărul 3, Timea Babos (Ungaria) / Iaroslava Șvedova (Kazahstan), în sferturile de finală.

Begu și Niculescu s-au impus după o oră și 29 de minute, asigurîndu-şi350 puncte WTA.

În penultimul act, româncele vor înfrunta principalele favorite ale turneului, Martina Hingis (Elveția) și Sania Mirza (India).

Begu și Niculescu nu aveau nicio victorie împreună înaintea turneului de la Foro Italico, după ce au evoluat împreună la Australian Open și Madrid.

La Roma, cele două reprezentante ale României au reușit succese în fața unor cupluri cotate cu șanse mai mari, Svetlana Kuznetsova / Anastasia Pavliucenkova (Rusia), Yung-Jan Chan (Taiwan) / Anna-Lena Groenefeld (Germania), favoritele numărul 6, și Timea Babos (Ungaria) / Iaroslava Șvedova (Kazahstan), favoritele numărul 3.

Irina Begu, calificată în semifinale şi la simplu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat vineri şi în semifinalele turneului de simplu WTA de la Roma, după ce a învins-o în două seturi pe japoneza Misaki Doi, scor 6-2, 7-6 (7/3).

Begu (35 WTA) a avut nevoie de o oră și 48 de minute pentru a trece de Misaki Doi (45 WTA), pe care nu o mai întâlnise până acum. Pentru accederea în semifinale, românca a obținut 107.860 euro și 350 de puncte WTA.

Dublul Bopanna / Mergea s-a calificat în semifinale la dublu masculin

Şi perechea formată din Rohan Bopanna (India) şi Florin Mergea (România) a câştigat, vineri, meciul cu dublul Philipp Kohlschreiber / Viktor Troicki (Germania/Serbia), scor 6-3, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Roma.

Partida a durat 56 de minute şi a fost dominată de dublul indiano-român, fapt dovedit şi de statistica punctelor câştigate: 58-45 în favoarea învingătorilor. Pe durata confruntării, dublul Bopanna / Mergea a servit 4 aşi şi a comis 2 duble greşeli. Indianul şi românul au avut procentaje foarte bune la primul serviciu: 61% procentaj primul serviciu, 84% dintre puncte câştigate cu serviciul 1. Solid a fost şi serviciul 2, cu 65% dintre puncte adjudecate. Bopanna şi Mergea nu şi-au pierdut niciodată serviciul şi au reuşit două game-uri pe serviciul adversarilor.

Pentru accederea în turul următor, perechea Rohan Bopanna / Florin Mergea şi-a asigurat 360 de puncte în clasament şi un cec în valoare de 54.550 de euro.