Victorie importantă pentru CS Tomis

Handbal (f) / LN, etapa a 20-a: CS TOMIS CONSTANŢA - OŢELUL GALAŢI 29-26

Sport 22 Martie 2010 / 00:00 755 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa păstrează în continuare şanse la un loc de cupe europene, după ce sâmbătă, în Sala Sporturilor, a învins Oţelul Galaţi, scor 29-26 (18-16). Condamnate la victorie, elevele lui Ion Crăciun şi Victor Dăbuleanu au început în forţă întâlnirea, asigurându-şi un avantaj important încă din primele minute de joc, 3-0 (min. 4). Tomis a rămas în avantaj până la plecarea la cabine, scor 18-16, dar debutul reprizei secunde a aparţinut oaspetelor, care au reuşit să echilibreze situaţia pe tabelă după două goluri consecutive, 18-18. Formaţia constănţeană a rezistat însă asediului făcut de Cioaric & co, reuşind să obţină la final cele două puncte care o menţin în lupta pentru primele cinci poziţii. Prestaţia gazdelor nu l-a mulţumit însă pe antrenorul Ion Crăciun, care acuză jocul individualist al constănţencelor „Din păcate, avem un grup. Nu avem echipă şi este foarte greu să colaborezi cu un grup de jucătoare, care se vede clar că nu prea au jucat împreună. Dacă le transmit o indicaţie de pe bancă foarte greu o recepţionează, pentru că nu sunt obişnuite cu aşa ceva. Totul se joacă doar individual. Handbalul este un sport de echipă”, a declarat Crăciun. Marcatoarele formaţiei constănţene au fost Tîlvîc 6g, Mateescu 5g, Pătru 5g, Busuioceanu 3g, Barcan 3g, Druţu 2g, Zamfir 2g, Iovănescu 2g şi Dincu 1g. Cea mai bună marcatoare de la Oţelul Galaţi a fost Adriana Ţăcălie, cu 8g.

Celelalte rezultate din etapa a 20-a: Dunărea Brăila - HC Zalău 26-18, Rulmentul Braşov - Rapid Bucureşti 28-35, HCM Buzău - HCM Baia Mare 23-24, HCM Roman - U. Reşiţa 33-22; Cetate Deva - U. Jolidon Cluj 29-29, Ştiinţa Bacău - Oltchim Rm. Vîlcea 22-45.