Victorie în cel mai pur stil italian

Fotbal / EURO 2016, Grupa E, etapa a 2-a: ITALIA – SUEDIA 1-0

Sport 17 Iunie 2016 / 18:25 431 accesări
Golul lui Eder a adus Italiei al doilea succes de la EURO 2016

Primul meci din cea de-a doua etapă a Grupei E de la EURO 2016, dintre Italia și Suedia, disputat vineri, la Toulouse, a consemnat calificarea reprezentativei antrenate de Antonio Conte în faza optimilor, care a obținut o victorie la limită, scor 1-0. Avantajați de victoria cu Belgia, peninsularii s-au baricadat în prima repriză în jurul propriului careu și i-au lăsat pe scandinavi să atace. Organizarea perfectă și lipsa de strălucire a vedetei Ibrahimovici au făcut ca suedezii să puncteze doar la capitolul posesie. Repriza secundă a început după același scenariu, însă, treptat, italienii au pus stăpânire pe mijlocul terenului, profitând de oboseala adversarilor, și au apărut și ocaziile. Avertismentul a fost dat de Parolo, în min. 82, mijlocașul trimițând cu capul în transversală, după centrarea lui Giaccherini. Șase minute mai târziu, „squadra azzurra” a deschis scorul prin Eder, care a slalomat printre patru adversari și a trimis superb, în stânga lui Isaksson. Mai mult, în ultimul minut al timpului regulamentar, Candreva a scăpat singur pe partea dreaptă, dar, în locul unei pase, a preferat să șuteze la colțul scurt și portarul suedez a reușit să respingă. Succesul confirmă defensiva fără cusur a italienilor, care se transformă încet, dar sigur, în pretendenți la titlul european.

Au evoluat echipele - ITALIA (selecționer Antonio Conte): Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi (85 Sturaro), Parolo, De Rossi (74 Thiago Motta), Giaccherini, Candreva - Eder, Pelle (60 Zaza); SUEDIA (selecționer Erik Hamren): Isaksson - Johansson, Lindelof, Granqvist, Olsson - Larsson, Ekdal (79 Lewicki), Kallstrom, Forsberg (79 Durmaz) - Guidetii (85 Berg), Ibrahimovic. Cartonașe galbene: De Rossi, Buffon. Partida a fost arbitrată la centru de Viktor Kassai (Ungaria).

Al doilea joc din runda a doua în această grupă va avea loc sâmbătă, de la ora 16.00, la Bordeaux, între Belgia și Irlanda.

Rezultatele din prima etapă: Irlanda - Suedia 1-1 (Hoolahan 48 / Clark 71-autogol) și Italia - Belgia 2-0 (Giaccherini 32, Graziano Pellé 90+3). Meciurile din ultima etapă - miercuri, 22 iunie, ora 22.00: Suedia - Belgia (la Nisa) și Italia - Irlanda (la Lille).