Victorie la Craiova, FC Viitorul face un prim pas spre finala Cupei României

Fotbal / Cupa României, semifinale, manșa tur

Sport 04 Aprilie 2019 / 22:25 697 accesări
Rivaldinho a înscris golul care o face pe Viitorul favorită la calificarea în ultimul act (sursa foto: fcviitorul.ro)

Manşa tur a semifinalelor Cupei României la fotbal, ediția 2018-2019, s-a încheiat joi seară, în Bănie, acolo unde FC Viitorul Constanţa a învins-o pe Universitatea Craiova, cu scorul de 2-1, după ce oltenii au condus la pauză cu 1-0. Golul Bancu, din minutul 5, a venit perfect pentru gazde, dar jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi nu au cedat şi au întors rezultatul în repriza a doua. Drăguş a ratat egalarea în prima repriză, în minutul 30, atunci când a şutat pe lângă poartă de la marginea careului de 16 metri, dar tot el i-a pasat perfect lui Houri la golul egalizator reuşit în minutul 77 de Houri. Iar lovitura de graţie a venit în minutul 89, Rivaldinho, excelent lansat de Ianis Hagi, învingându-l pentru a doua oară pe Pigliacelli.

Au evoluat următoarele formaţii - U. Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic (71 Acka), Donkor, Kelic, Briceag - Mateiu, Cicâldău, Bic (62 Fedele) - Bărbuţ, Fortes (66 Nuno Rocha), N. Bancu (cpt.); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Boboc (78 Mladen), Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, T. Băluţă, Vînă (46 P. Iacob) - Calcan (36 Rivaldinho), Drăguş, I. Hagi (cpt.). Cartonaşe galbene: Briceag, Mateiu, Cicâldău, Kelic / P. Iacob, I. Hagi, Mladen, Rivaldinho. Meciul a fost arbitrat la centru de Horaţiu Feşnic.

Miercuri seară, la Cluj-Napoca, în cealaltă semifinală, CFR Cluj a pierdut duelul din manşa tur, 1-3 cu Astra Giurgiu.

Partidele retur se vor desfăşura în perioada 23-25 aprilie. Finala competiției este programată la Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană”, la 25 mai. În deschiderea finalei, pe acelaşi stadion, va avea loc şi finala Cupei României U19.