Victorie la scor pentru Axiopolis Sport Cernavodă

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 24-a

Sport 14 Mai 2017 / 17:25 1259 accesări
Daniel Dogaru (dreapta, nr. 9) a marcat două goluri în disputa Axiopolis - Popești-Leordeni

Sâmbătă, în etapa a 24-a din Liga a 3-a la fotbal, Seria a 2-a, Axiopolis Sport Cernavodă a reușit un succes spectaculos pe teren propriu în disputa cu una dintre fruntașele clasamentului, SC Popești-Leordeni. Gazdele au jucat excelent și au învins cu un 4-0 fără dubii, golurile fiind înscrise de Husein (minutul 12), Dogaru (minutele 24 și 44) și Vieru (minutul 86, din penalty). În minutul 90+2, și oaspeții au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, însă Romanescu a trimis în bară.

„Meciul a fost controlat cap-coadă de echipa noastră. Am jucat foarte bine din punct de vedere tactic, cu presing agresiv în jumătatea lor de teren, și nu i-am lăsat să construiască. Semnificativ este faptul că, la 2-0 pentru noi, antrenorul formației adverse a făcut trei schimbări în același moment! Acum am scăpat definitiv de emoții. Mai avem două meciuri de jucat, în care vom încerca să cucerim cât mai multe puncte, pentru că jucătorii vor avea o primă de obiectiv în funcție de locul ocupat în clasamentul final”, a afirmat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): G. Celnicu - G. Rusu, Daniel Zaharia (79 F. Abibula), Andreescu, L. Gheorghe - M. Al. Hristu (87 Ad. Cristea), Al. Vieru, Moldoveanu (86 Zugravu) - Dogaru, Moise, Husein. Rezerve neutilizate: Nanu, Dumitrescu, C. V. Hristu, I. Gheorghe.

Celelalte rezultate ale etapei: FC Viitorul II - Viitorul Domnești 0-3; Astra II Giurgiu - Petrolistul Boldești 4-0; CS Tunari - Metaloglobus București 2-1; CSM Oltenița - ACS Înainte Modelu 4-2; Unirea Slobozia - Delta Dobrogea Tulcea 3-3; Arsenal Malu - Dinamo II București 0-3 (Arsenal s-a retras din campionat și pierde cu 0-3 toate meciurile programate în retur).

Clasament Seria a 2-a:

1. Metaloglobus București 57 de puncte (golaveraj 47-24) - promovată în Liga a 2-a

8. Delta Dobrogea Tulcea 35p (46-45) - formație penalizată cu 2 puncte

9. Axiopolis Sport Cernavodă 33p (45-40)

10. AFC Astra II Giurgiu 32p (36-35)

11. CSM Oltenița 31p (38-37)

12. ACS Înainte Modelu 25p (54-53)

13. Petrolistul Boldești 19p (31-55)

14. Arsenal Malu 0p (10-94) - echipă retrasă din campionat după ultima etapă din tur

FC Viitorul a câștigat duelul sateliților cu Dinamo!