Victorie la Timișoara pentru HCDS

Handbal masculin / Liga Națională

Sport 17 Mai 2018 / 18:38 892 accesări
Handbaliștii constănțeni au făcut primul pas spre locul 5 (sursa foto: Facebook)

HC Dobrogea Sud Constanța a câștigat, joi, în deplasare, prima partidă cu SCM Politehnica Timișoara, scor 23-22, la pauză 12-11, din duelul pentru locurile 5-6 în Liga Națională de handbal masculin. Golurile formației constănțene au fost marcate de Toma 7 (3x7m), Buricea 4 (1x7m), Malinovic 3, Crnoglavac 2, Nistor 2, Vujovic 2, Soare 2 (1x7m) și Rakcevic 1. După o primă repriză echilibrată, handbaliștii antrenați de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic s-au desprins la începutul părții a doua la șase goluri, scor 19-13, dar gazdele au egalat pe final, 22-22. În cele din urmă, Toma a înscris golul victoriei, care oferă prima șansă la locul 5, mai ales că al doilea joc este programat la Constanța, la 24 mai.

Joi seară, de la ora 19.30 (în direct la Digi Sport și Telekom Sport), în Sala Sporturilor din Chiajna, se va disputa prima partidă din finala mare a campionatului, între CSA Steaua Bucureşti şi Dinamo Bucureşti, campioana en titre.