Victorie muncită pentru HC Dobrogea Sud la Focşani

Handbal masculin / Liga Națională, etapa a 11-a

Sport 21 Noiembrie 2018 / 19:22 1108 accesări
Janko Kevic a avut o evoluţie foarte bună în repriza a doua a partidei de miercuri

Etapa a 11-a a Ligii Naționale de handbal masculin a programat miercuri seară, la Focşani, întâlnirea dintre echipa locală CSM şi HC Dobrogea Sud Constanța, încheiată cu un succes important al grupării de la ţărmul mării, scor 27-25. A fost o partidă extrem de disputată, handbaliştii constănţeni luptând până la final pentru a depăşi bătăioasa formaţie condusă de pe margine de antrenorul Sandu Iacob. Echipa antrenată de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic a revenit pas cu pas în repriza a doua, după ce gazdele au condus cu trei goluri la pauză, 14-11, gestionând foarte bine finalul jocului, graţie şi intervenţiilor portarului Mitrevski, iar victoria la două goluri diferenţă, 27-25, este una muncită şi absolut meritată. A fost al şaptelea succes consecutiv în campionat obţinut de HCDS, care a susţinut şi ultima repetiţie oficială înaintea confruntării din manşa secundă a turului al treilea din Cupa EHF, cu HK Malmo, programată duminică, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanţa.

Evoluţia scorului în meciul de miercuri, de la Focşani - CSM - HCDS: 0-1, 3-4, 6-5, 10-7, 12-11, 14-11, 15-12, 17-14, 17-18, 21-20, 22-23, 24-23, 24-25, 25-25, 25-27.

Golurile formaţiei constănţene au fost reuşite de Kevic 6, Crnoglavac 6 (3x7m), Vujovic 5, Nistor 3, Malinovic 2, Csog 1, Mocanu 1, Buricea 1, Nikolic 1 şi Chikovani 1. Portarii Mitrevski şi Iancu au avut câte şapte intervenţii salvatoare.