Victorie pentru Ana Bogdan, înfrângeri pentru Cîrstea și Buzărnescu în turneul de la Istanbul

Tenis de câmp

Sport 24 Aprilie 2019 / 16:10 624 accesări
Ana Bogdan se afla în avantaj în momentul abandonului belgiencei Kirsten Flipkens

Tenismena Ana Bogdan (locul 150 WTA), jucătoare venită din calificări, s-a calificat, miercuri, în turul secund al turneului WTA International de la Istanbul, dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari. Ana Bogdan a ajuns în optimile de finală, beneficiind de abandonul belgiencei Kirsten Flipkens (locul 59 WTA) în partida din primul tur, după 43 de minute de joc, în momentul în care scorul era 6-1 și 1-0 în favoarea sportivei noastre. Pentru a ajunge în sferturi la Istanbul, Ana Bogdan o va întâlni pe croata Petra Martic (locul 40 WTA). Ana Bogdan și-a asigurat un cec în valoare de 3.400 de dolari și 30 de puncte WTA.

Tot miercuri, în turul al doilea la Istanbul, Mihaela Buzărnescu (locul 30 WTA şi favorită numărul 2) şi Sorana Cîrstea (locul 97 WTA) au fost eliminate. Buzărnescu a pierdut meciul cu Margarita Gasparyan (Rusia, locul 72 WTA), cu scorul de 6-1, 4-6, 5-7, după două ore de joc, iar Cîrstea a cedat în duelul cu Barbora Strycova (Cehia, locul 47 WTA), cu scorul de 1-6, 6-3, 3-6, după două ore şi 12 minute de joc. Cîrstea și Buzărnescu vor primi câte un cec în valoare de 3.400 de dolari și câte 30 de puncte WTA.