Victorie pentru CS Phoenix-Ştiinţa, înfrângere pentru BC Athletic

Baschet / Liga Naţională, Grupa B

Sport 13 Octombrie 2018 / 23:25 594 accesări

Partida dintre BC Athletic Constanţa şi CSM Mediaş a fost una extrem de spectaculoasă

În etapa a doua a Ligii Naţionale de baschet, Grupa B, echipele constănţene au înregistrat sâmbătă următoarele rezultate - la feminin: ACS KSE Tg. Secuiesc - CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa 42-69 (20-34); la masculin: BC Athletic Constanţa - CSM Mediaş 77-83 (35-43).

La Tg. Secuiesc, fetele de la CS Phoenix-Ştiinţa au obţinut a doua victorie consecutivă, trecând fără probleme de echipa gazdă ACS KSE, cu 69-42. Scorul pe sferturi în meciul ACS KSE - Phoenix-Știința: 11-12, 9-22, 15-17, 7-18. Punctele formaţiei antrenate de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au fost marcate de Chelsea Douglas 15, Cristiana Cutaș 13, Vladinka Erak 12, Ecaterina Armanu 10, Bianca Fota 8, Teodora Armanu 5, Jelena Jovanovic 3 şi Andreea Beldian 3.

În Sala Sporturilor din Constanţa, formaţia masculină Baschet Club Athletic Constanţa a cedat la capătul unui meci de mare luptă în faţa echipei CSM Mediaş, cu scorul de 77-83. Înaintea ultimului sfert, baschetbaliştii pregătiţi de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici, Vladimir Mihai și Vasile Pașca aveau un punct avans, recuperând diferenţa negativă de la pauză, însă în ultimul sfert oaspeţii au înscris decisiv. Scorul pe sferturi în partida BC Athletic - CSM: 17-27, 18-16, 26-17, 16-23. Pentru formaţia constănţeană au marcat Deondre Ray 20 de puncte, Brandon Lockhart 20p, Miljan Drekalovic 9p, Daniel Mâinea 7p, Georgian Păun 6p, Samuel Berkelund 6p, Alin Andrieş 6p şi Andrei Oprean 3p. BC Athletic mulțumeşte tuturor celor care au încurajat echipa în meciul de sâmbătă seară, precum și celor care au donat dulciuri pentru copiii din Centrele de plasament din județul nostru.