Victorie pentru FC Farul, primul succes din cariera de antrenor a lui Ianis Zicu

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 2-a

Sport 10 August 2019 / 15:06 1577 accesări

Baudouin Kanda a înscris golul victoriei din penalty

Ionuţ Stoica a obţinut lovitura de la 11 metri

Suporterii Farului şi-au încurajat favoriţii pe toată durata partidei

FC Farul Constanţa a obţinut prima victorie din actualul sezon al Ligii a 2-a la fotbal, învingând sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (Kanda 30-pen.), pe Dunărea Călărași, în etapa a doua. Unicul gol al meciului a fost înscris de Baudouin Kanda, care a fructificat lovitura de la 11 metri obţinută de Ionuț Stoica, la capătul unei frumoase faze de atac. Ambele echipe au irosit câteva bune situaţii de gol, având şi cîte o bară, în prima repriză, prin Ionuţ Stoica, respectiv Bawab.

Ca și în etapa trecută, FC Farul a încheiat meciul cu un om mai puţin, Dan Panait fiind eliminat în minutul 84, după ce a intrat pe teren în minutul 64.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Farul (antrenor Ianis Zicu): Muțiu (cpt.) - Al. Nicola, V. Lică, I. Ursu, Carabela - D. Toma, M. Doumbia, Greu (64 D. Panait) - Kanda, I. Stoica (85 Cană), Al. Stoica (78 Antoche); Dunărea (antrenor Cristi Pustai): Krell - Oltay, Al. Mutu, Ceschin, Mendy - Gliga (46 Ekollo), Lopez, Honciu (cpt.) (60 Fl. Boboc), Marone - Bawab, B. Rusu (67 Preoteasa). Cartonaşe galbene: M. Doumbia / Krell, Lopez, Ekollo, Fl. Boboc. Cartonaş roşu: D. Panait (min. 64). Meciul a fost arbitrat la centru de Vlad Băban (Iaşi).

„O partidă foarte grea. În prima repriză am controlat jocul, a doua repriză diametral opusă. Echipa a arătat foarte bine. Nimeni nu se gândea să avem patru puncte după două etape, dar eu aș fi vrut şase puncte. Nu visăm, noi trebuie să câştigăm fiecare meci. Este prima mea victorie din cariera de antrenor şi nu voi uita acest lucru. Pe acești jucători îi voi ține minte și îi voi respecta toată viața”, a declarat antrenorul Farului, Ianis Zicu.

Alte rezultate - sâmbătă: Csikszereda Miercurea Ciuc - Metaloglobus București 3-0

Ripensia Timișoara - SCM Gloria Buzău 1-2

CS Mioveni - CSM Reșița 1-1

Pandurii Tg. Jiu - ASU Politehnica Timişoara 0-3

Daco-Getica București - Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-3

Programul celorlalte meciuri ale etapei - Sâmbătă, 10 august, ora 15.30: Rapid Bucureşti - Concordia Chiajna (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport)

Duminică, 11 august, ora 13.30: Sportul Snagov - FC Argeș Pitești (Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport)

ora 15.30: Universitatea Cluj - Viitorul Pandurii Tg. Jiu (Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport)

Luni, 12 august, ora 18.00: Petrolul Ploiești - UTA Arad (Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport)