Victorie pentru Nico Rosberg în Marele Premiu al Braziliei

Automobilism / CM de Formula 1

Sport 16 Noiembrie 2015 / 15:37 523 accesări

Germanul Nico Rosberg a câştigat pentru al doilea an consecutiv Grand Prix-ul de Formula 1 al Braziliei, aceasta fiind a cincea sa victorie din actualul sezon şi a 13-a a carierei. Pilotul echipei Mercedes a plecat din pole position şi a condus în permanenţă cursa desfășurată pe circuitul Interlagos din Sao Paulo, lung de 4,3 km. Rosberg a fost secondat de coechipierul său Lewis Hamilton, deja campion mondial, care a ratat din nou victoria în Marele Premiu al Braziliei, acolo unde nu s-a impus niciodată în carieră. Aceasta a fost a 11-a dublă realizată de Mercedes în 18 curse programate în 2015!

În urma succesului din Brazilia, Rosberg şi-a asigurat locul secund în clasamentul general al piloților, având 31 de puncte avans faţă de compatriotul său Sebastian Vettel când a mai rămas o singură cursă din acest sezon, Grand Prix-ul de la Abu Dhabi, din 29 noiembrie. Vettel a completat podiumul la Interlagos, sosind la 14 secunde de învingător și reușind a 13-a sa clasare pe podium în 2015. Înaintea startului s-a păstrat un moment de reculegere în memoria victimelor atentatelor de vineri seară de la Paris și ale accidentelor rutiere din toată lumea.

Clasamentul final din Marele Premiu al Braziliei, a 18-a și penultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, ediția 2015:

1. Nico Rosberg (Germania/Mercedes) a parcurs 305,909 km în 1 h 31:09.090 (medie 201,363 km/h)

18. Alexander Rossi (SUA/Marussia-Ferrari) la patru tururi

Carlos Sainz Jr. (Spania/Toro Rosso-Renault) a abandonat din cauza unei probleme mecanice, în primul tur. Brazilianul Felipe Massa a fost descalificat și a pierdut locul 8 pe care s-a clasat în Marele Premiu al Braziliei, din cauza temperaturii necorespunzătoare a unuia dintre pneurile de la monopostul său Williams-Mercedes.

Clasamentul general al piloților: 1. Lewis Hamilton (Marea Britanie) 363 de puncte (campion mondial); 2. Nico Rosberg (Germania) 297p; 3. Sebastian Vettel (Germania) 266p; 4. Valtteri Bottas (Finlanda) 136p; 5. Kimi Raikkonen (Finlanda) 135p; 6. Felipe Massa (Brazilia) 121p; 7. Daniil Kviat (Rusia) 94p; 8. Daniel Ricciardo (Australia) 84p; 9. Sergio Pérez (Mexic) 68p; 10. Nico Hulkenberg (Germania) 52p. Clasamentul constructorilor: 1. Mercedes-AMG 660p (campioană mondială); 2. Ferrari 401p; 3. Williams 257p; 4. Red Bull 178p; 5. Force India 120p; 6. Lotus 73p; 7. Toro Rosso 66p; 8. Sauber 36p; 9. McLaren 27p.

Lewis Hamilton a lovit trei maşini parcate la Monaco!