Victorie pentru România, victorie în memoria lui Denis Paşcovici

Fotbal / UEFA Nations League: LITUANIA - ROMÂNIA 1-2

Sport 12 Octombrie 2018 / 00:34 813 accesări
Alexandru Chipciu a marcat primul gol al tricolorilor în partida de la Vilnius (sursa foto: www.frf.ro)

Reprezentativa de fotbal a României a obţinut primul succes în UEFA Nations League, învingând, joi seară, la Vilnius, Lituania, cu scorul de 2-1. A fost un meci cu un final interzis cardiacilor, tricolorii fiind egalaţi în minutul 90 în partida disputată pe stadionul „LFF” din Vilnius, Zulpa învingându-l pe Tătăruşanu. Din fericire, echipa noastră a reacţionat şi a venit faza din al patrulea minut al prelungirilor, când Alexandru Maxim a finalizat ultima acţiune de atac, driblând elegant în careul advers şi trimiţând mingea la colţul lung. În prima repriză a întâlnirii din etapa a treia a Grupei 4 din Seria C a UEFA Nations League, formaţia condusă de Cosmin Contra a deschis scorul prin Alexandru Chipciu, în minutul 13, după ce lituanienii au fost aproape de gol, dar mingea trimis de Cernych a lovit bara laterală.

Au evoluat următoarele formaţii - Lituania (selecţioner Edgaras Jankauskas): Setkus - Baravykas, Jankauskas, Klimavicius, Slavickas - Zulpa, Vorobjovas (63 Kuklys), Slivka - Novikovas, Fiodor Cernych (cpt.) (87 Petravicius), Sernas (63 Valskis); România (selecționer Cosmin Contra): Tătărușanu - Cr. Manea, Tamaș, Săpunaru (cpt.), Bancu - P. Anton, R. Marin - Chipciu, N. Stanciu (86 D. Rotariu), Al. Mitriță (78 Al. Maxim) - Țucudean (71 Keșeru). Cartonaşe galbene: Slivka / P. Anton, Chipciu, R. Marin. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, avându-l la centru pe François Letexier.

„Sunt fericit pentru băieţi. Ştiam că meciul va fi foarte greu. Pentru cele trei puncte am venit şi mă bucur că băieţii nu au renunţat. Acum să ne recuperăm cât mai repede. Această victorie o dedicăm familiei Paşcovici, care trece prin momente foarte grele. Ne bucurăm din suflet că putem să-i alinăm puţin din durere”, a declarat selecționerul Cosmin Contra, imediat după meci, la Pro TV.

„Foarte important acest meci pentru noi. Trebuie să demonstrăm tuturor că merităm să purtăm tricoul echipei naţionale. Am venit aici cu gândul să obţinem cele trei puncte şi mă bucur că am reuşit”, a spus şi Alexandru Maxim, autorul golului victoriei.

În celălalt meci din grupă, disputat tot joi seară, de la ora 21.45, Serbia a învins în Muntenegru, scor 2-0 (A. Mitrović 18-pen., 81).

Clasament Grupa 4: 1. Serbia 7p (golaveraj: 5-2), 2. ROMÂNIA 5p (4-3), 3. Muntenegru 4p (2-2), 4. Lituania 0p (1-5).

Duminică, de la ora 16.00 (în direct la Pro TV), pe Arena Naţională din Bucureşti, România va întâlni Serbia.

Celelalte rezultate ale partidelor jucate joi seară în UEFA Nations League - LIGA A, Grupa 3: Polonia - Portugalia 2-3 (Piątek 18, Błaszczykowski 77 / André Silva 32, Glik 43-autogol, Bernardo Silva 52). Clasament: 1. Portugalia 6p (golaveraj: 4-2), 2. Polonia 1p (3-4), 3. Italia 1p (1-2).

LIGA B, Grupa 2: Rusia - Suedia 0-0. Clasament: 1. Rusia 4p (2-1), 2. Turcia 3p (4-4), 3. Suedia 1p (2-3).

LIGA C, Grupa 1: Israel - Scoţia 2-1 (Peretz 52, Tierney 75-autogol / Mulgrew 25-pen.). Clasament: 1. Scoţia 3p (3-2), 2. Israel 3p (2-2), 3. Albania 3p (1-2).

LIGA D, Grupa 3: Insulele Feroe - Azerbaidjan 0-3 (R. Almeida 28, 86-pen., Nazarov 67), Kosovo - Malta 3-1 (Kololli 30, 81, Muriqi 68 / Agius 51). Clasament: 1. Kosovo 7p (5-1), 2. Azerbaidjan 5p (4-1), 3. Insulele Feroe 3p (3-6), 4. Malta 1p (3-7).