Victorie pentru Timișoara Saracens în Cupa Challenge la rugby

Rugby

Sport 10 Aprilie 2016 / 18:31 510 accesări
Rugbyștii timișoreni sunt foarte aproape de o calificare istorică în grupele Cupei Challenge

Campioana României la rugby, Timișoara Saracens, a învins echipa italiană Calvisano cu scorul de 36-23 (16-6), în prima manșă a barajului de calificare în grupele Cupei Challenge. Florin Vlaicu, jucător la Calvisano, a marcat primele puncte ale meciului de pe stadionul „Dan Păltinișanu”, în minutul 8, dintr-o lovitură de pedeapsă, însă doar un minut mai târziu Vali Calafeteanu a egalat dintr-o l.p. În minutul 20, Shennan a reușit primul eseu al gazdelor, scorul devenind 8-3. Vlaicu a redus din diferență dintr-o lovitură de pedeapsă, apoi a venit un nou eseu al gazdelor, realizat de Paula Kinikinilau, iar la pauză scorul a fost 16-6 pentru bănățeni după încă trei puncte venite dintr-o penalitate. Tangimana a reușit al treilea eseu al gazdelor, imediat după pauză, Calafeteanu a adus punctele suplimentare, apoi a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă, pentru ca în minutul 49 să fie înregistrat un nou eseu pentru Saracens, al lui Jack Umaga, abia intrat pe teren. Calafeteanu a reușit transformarea, iar scorul devenea 33-6. A venit apoi și primul eseu al italienilor, semnat de De Santis. Calafeteanu ducea scorul la 36-11 după încă o lovitură de pedeapsă, însă finalul meciului a aparținut oaspeților, care au reușit două eseuri, ambele aparținându-i lui Susio. Vlaicu a transformat unul dintre eseuri, iar scorul final a fost 36-23.

Returul este programat în Italia, pe 23 aprilie. Învingătoarea acestui baraj va juca în grupele Cupei Challenge în sezonul 2016-17. Înaintea acestui baraj tur-retur, Timișoara Saracens a disputat patru meciuri în calificări, învingând pe Rovigo și Fiamme Oro (ambele din Italia), pe Heidelberg (Germania) și pe Valladolid (Spania).

Rezultate din Grupa I valorică a Cupei României la rugby: CSM Știința Baia Mare - CSM Olimpia București 61-11; Politehnica Iași - Universitatea Cluj 3-18. Meciul Timișoara Saracens - Steaua București a fost amânat pentru data de 4 mai. Dinamo București a stat.