Victorie pentru Viitorul, Drăguş, de neoprit!

Fotbal / Liga 1, etapa a 5-a: FC VIITORUL - GAZ METAN MEDIAŞ 2-0

Sport 19 August 2018 / 07:30 774 accesări

Denis Drăguş a deschis drumul Viitorului spre victorie cu o execuţie spectaculoasă

Gheorghe Hagi, manager tehnic FC Viitorul: „Dacă rămânem serioşi, lucrurile pot fi şi mai frumoase”

FC Viitorul a obţinut sâmbătă seară, pe teren propriu, în etapa a cincea a Ligii 1 la fotbal, al doilea succes din actualul campionat şi a urcat pe locul 4 în clasament înaintea meciurilor de duminică şi luni. În partida cu Gaz Metan Mediaş, câştigată de jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi cu scorul de 2-0, a ieşit din nou la rampă Denis Drăguş, atacantul Viitorului marcând primul gol al întâlnirii în minutul 29, după o reluare spectaculoasă, iar Andrei Ciobanu a înscris al doilea gol, în minutul 85, dintr-un unghi aproape imposibil. Cu toate că a evoluat din minutul 56 cu un om mai puţin, după eliminarea lui Mladen, pentru cumul de cartonaşe galbene, Viitorul a reuşit să blocheze acţiunile ofensive din repriza a doua ale oaspeţilor, iar cele trei puncte obţinute sunt pe deplin meritate.

Prima repriză a fost controlată cu autoritate de jucătorii constănţeni, care au irosit mai multe ocazii de gol, prin Ianis Hagi (în minutele 7 şi 10, din lovituri libere, şi în minutul 27, când Pleşca a respins), Vînă (în minutul 15), Drăguş (în minutele 35 şi 43) şi Andrei Ciobanu (în minutul 36). Înainte de a aduce liniştea în tabăra gazdelor, Andrei Ciobanu a ratat o bună şansă de gol în minutul 61, în timp ce oaspeţii au avut un gol anulat pentru ofsaid, când Fortes l-a învins pe Cojocaru, în minutul 88, şi au trimis mingea în bara laterală, prin Caiado, în minutul 90+3.

„Viitorul este o echipă cu o filosofie de joc, o posesie şi o circulaţie a balonului, care joacă cel mai frumos fotbal din România. Viitorul e cea mai bună echipă din România”, a spus Mihai Teja, antrenorul medieşenilor.

„Fericit, pentru că jucătorii au făcut un meci mare. Au demonstrat că sunt valoroşi, că suntem buni. Dacă rămânem la fel de serioşi, lucrurile pot fi şi mai frumoase. Am demonstrat că avem un lot bun. O victorie mare. Cred că am făcut cea mai bună repriză de mult timp la noi acasă. Această echipă joacă fotbal şi merită să vii la stadion”, a declarat Gheorghe Hagi, managerul tehnic al Viitorului.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul: V. Cojocaru - Mladen, Țîru, Ghiță, De Nooijer - A. Ciobanu, T. Băluță, Vînă - I. Hagi (cpt.) (84 Houri), Drăguș (70 Boboc), Mățan (58 Mailson Lima); Gaz Metan: Pleșca - V. Crețu, Diallo (63 Luis Aurelio), M. Constantin (cpt.), Bușu - L. Cristea, Fofana - D. Olaru, Chamed (79 Caiado), Ely Fernandes (76 R. Romeo) - Fortes. Cartonașe galbene: T. Băluţă, Mladen (2) / V. Creţu, Fofana, L. Cristea, Luis Aurelio. Cartonaş roşu: Mladen (min. 56). Meciul a fost arbitrat la centru de Adrian Cojocaru.

Celelalte rezultate - vineri: CSM Politehnica Iaşi - FC Botoşani 2-1 (Andrei Cristea 31, 34 / M. Roman II 56); sâmbătă: Astra Giurgiu - Dunărea Călăraşi 1-1 (N. Roşu 16-pen. / S. Pană 21).

Programul celorlalte partide - duminică, 19 august, ora 18.00 FCSB - Sepsi Sf. Gheorghe, ora 21.00: CFR Cluj - Dinamo Bucureşti; luni, 20 august, ora 18.00: FC Hermannstadt - FC Voluntari, ora 21.00: Universitatea Craiova - Concordia Chiajna.

Clasament: 1. CFR 8p (golaveraj: 5-3), 2. FCSB 7p (10-5), 3. Sepsi 7p (5-2), 4. FC VIITORUL 7p (5-3), 5. Dinamo 7p (8-7), 6. Astra 7p (5-4), 7. Gaz Metan 7p (7-9), 8. FC Botoşani 6p (7-6), 9. Dunărea 6p (4-5), 10. U. Craiova 5p (5-4), 11. Poli Iaşi 5p (3-9), 12. Chiajna 4p (5-5), 13. FC Hermannstadt 4p (2-5), 14. Voluntari 1p (3-7).

În etapa viitoare, Viitorul va întâlni, pe teren propriu, duminică, 26 august, de la ora 21.00, pe FCSB.