Victorie superbă pentru Simona Halep la Wimbledon

Victorie și în meciul cu Azarenka

Sport 10 Iulie 2017 / 17:53 2172 accesări
Simona Halep poate ajunge pe locul 1 WTA dacă se va califica în semifinale

Tenismena constănțeană Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului, turneu dotat cu premii în valoare totală de 31,6 milioane de lire sterline. Luni, în optimile de finală, Halep a trecut de Victoria Azarenka (Belarus, locul 683 WTA), cu scorul de 7-6 (7/3), 6-2, după o oră și 28 de minute de joc. Primul set a fost unul în care Halep s-a aflat într-o permanentă cursă de urmărire. Azarenka a condus cu 2-0 și 4-2, dar Halep a revenit de fiecare dată și a egalat. Fiecare tenismenă și-a adjudecat apoi serviciul și s-a ajuns în tie-break, unde Simona a jucat perfect și s-a impus cu 7-3. 53 de minute a durat primul set, unul extrem de echilibrat, spre deosebire de setul secund. Halep a câștigat cinci game-uri consecutiv și a rezolvat problema învingătoarei, pentru calificarea în sferturi asigurându-și 430 de puncte WTA și 275.000 de lire sterline. Iar pentru un loc în semifinale, Halep va lupta cu Johanna Konta (Marea Britanie, 7 WTA), care a dispus în optimi, cu scorul de 7-6 (7/3), 4-6, 6-4, de Caroline Garcia (Franța, 22 WTA).

Tot în optimi, Garbine Muguruza (Spania, 15 WTA) a eliminat-o pe Angelique Kerber (Germania, 1 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-4, astfel că Halep poate ajunge pe primul loc în ierarhia WTA dacă se va califica în semifinale la Wimbledon.

Halep a ajuns și anul trecut în sferturile de finală la Londra, iar în 2014 a fost semifinalistă.

MERGEA, ELIMINAT ÎN OPTIMI

La dublu masculin, perechea formată din tenismanul român Florin Mergea şi pakistanezul Aisam-Ul-Haq Qureshi, cap de serie numărul 14, a ratat calificarea în sferturile de finală, cedând în duelul cu Lukasz Kubot (Polonia) şi Marcelo Melo (Brazilia), cap de serie numărul 4, scor 7-6 (7/3), 6-4, 1-6, 4-6, 2-6, după trei ore și 22 de minute de joc. Pentru prezența în optimi, Mergea şi Qureshi vor primi 180 de puncte ATP și 26.500 de lire sterline.

Tot luni, în optimi la dublu feminin, perechea Monica Niculescu (România) / Hao-Ching Chan (Taiwan), cap de serie numărul 9, întâlnește cuplul Beatriz Haddad Maia (Brazilia) / Ana Konjuh (Croaţia).