Victorie uriaşă pentru CFR în UEFA Europa League

Fotbal / UEFA Europa League, Grupa E, etapa a 4-a

Sport 07 Noiembrie 2019 / 22:06 735 accesări
Portarul Giedrius Arlauskis a contribuit din plin la succesul de joi seară

Campioana en titre a României, CFR Cluj, a obţinut un succes superb joi seară, pe teren propriu, în confruntarea cu formaţia franceză Rennes FC, scor 1-0 (Rondon 87), în etapa a patra a Grupei E din UEFA Europa League. Trei puncte uriaşe în contul echipei noastre, iar jucătorii antrenaţi de Dan Petrescu sunt foarte aproape de o calificare miraculoasă în 16-imile de finală ale competiţiei. Arlauskis a făcut minuni în faţa adversarilor, care nu l-au putut învinge, intervenţiile portarului echipei clujene exasperându-i pe jucătorii de la Rennes. Autorul golului victoriei, Mario Rondon, a fost eliminat în minutul 90, pentru o intrare periculoasă, iar în minutul 90+4 oaspeţii au avut un gol anulat pentru henţ.

Au evoluat următoarele formaţii - CFR (antrenor: Dan Petrescu): Arlauskis - Peteleu (74 Hoban), A. Burcă, Boli, Camora (cpt.) - Culio, Bordeianu - C. Deac (89 Al. Păun), Djokovic, Omrani - L. Traoré (71 Rondon); Rennes (antrenor: Julien Stephan): Salin - H. Traoré, Da Silva (cpt.), Gnagnon, Maouassa - Del Castillo (66 Siebatcheu), Bourigeaud (84 Guitane), Grenier, Raphinha - Hunou (66 Gboho), M. Niang. Cartonaşe galbene: L. Traoré / Gnagnon, Gboho, Siebatcheu. Cartonaş roşu: Rondon (min. 90). Meciul a fost arbitrat la centru de portughezul Tiago Martins.

În cealaltă partidă din grupă, Celtic Glasgow s-a impus în deplasare, 2-1 (Forrest 38, Ntcham 90+5 / Immobile 7) cu Lazio Roma, campioana Scoţiei obţinând astfel calificarea în 16-imile de finală ale UEFA Europa League.

Clasament Grupa E: 1. CELTIC 10p (golaveraj: 7-3), 2. CFR 9p (4-3), 3. Lazio 3p (5-7), 4. Rennes 1p (3-6).