Victorii importante pentru CSM București și HCM Baia Mare

Handbal (f) / Liga Campionilor

Sport 17 Ianuarie 2016 / 19:56 739 accesări
Alexandra Priscila Do Nascimento a fost decisivă în victoria obținută de HCM Baia Mare în Germania

Cele două reprezentante ale României în Liga Campionilor la handbal feminin au obținut succese importante în etapa a doua din grupele principale ale celei mai importante competiții europene intercluburi. Învinsă la Skopje, în urmă cu o săptămână, campioana României, CSM Bucureşti, a trecut vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 24-22, de danezele de la FC Midtjylland. Golurile bucureștencelor au fost marcate de Gullden 9, Curea 4, Rodrigues Belo 3, Torstensson 2, Fisker, Brădeanu, De Oliveira, Vărzaru, Martin Berenguer şi Manea. Grație acestui rezultat, CSM București a mai făcut un pas către sferturi și speră în continuare la primul loc în Grupa B. În celelalte meciuri din Grupa B s-au înregistrat următoarele rezultate: Buducnost Podgorica - HC Vardar Skopje 31-19 și IK Savehof - Györi Audi ETO KC 18-26. Clasament Grupa B: 1. Buducnost (Muntenegru) 9p (160-124), 2. Györi Audi ETO KC (Ungaria) 9p (146-135), 3. CSM Bucureşti 7p, 4. HC Vardar Skopje (Macedonia) 6p, 5. FC Midtjylland (Danemarca) 5p, 6. IK Savehof (Suedia) 0p. În următorul meci din grupă, CSM București va juca în deplasare, pe 6 februarie, cu Györi Audi ETO KC.

Vicecampioana României, HCM Baia Mare a învins sâmbătă, în deplasare, pe Thuringer HC (Germania), cu scorul de 25-23 (10-12), în cea de-a doua partidă din Grupa B a Ligii Campionilor. Pentru formația băimăreană au marcat Do Nascimento 7, Geiger 5, Abbingh 5, Pineau 3, Ardean-Elisei, Jezic, Marin, Tătar și Nechita, în timp ce de la Thuringer s-a remarcat Eliza Buceschi, care a înscris de 7 ori. În celelalte meciuri din Grupa A s-au înregistrat următoarele rezultate: FTC Budapesta - Larvik 30-27 și Fleury Loiret Handball - Rostov Don 22-27. Clasament Grupa A: 1. Rostov-Don (Rusia) 12p, 2. FTC-Rail Cargo (Ungaria) 9p, 3. Larvik (Norvegia) 6p, 4. HCM Baia Mare 4p (153-158), 5. Fleury Loiret Handball (Franţa) 4p (155-170), 6. Thuringer HC (Germania) 1p. În următorul meci din grupă, HCM Baia Mare va juca pe teren propriu, pe 5 februarie, cu FTC Budapesta.

Primele patru clasate din cele două grupe principale se vor califica în faza sferturilor de finală, în care vor lupta eliminatoriu pentru calificarea la Turneul Final Four, programat la Budapesta, în perioada 7-8 mai.

SCM CRAIOVA, ELIMINATĂ DIN CUPA CUPELOR

SCM Craiova a ratat sâmbătă, în deplasare, calificarea în sferturile de finală ale Cupei Cupelor, după ce a fost învinsă de formația slovenă Krim Ljubljana cu scorul de 27-23 (15-12), în manșa retur din optimile competiției. În tur, oltencele au câștigat pe teren propriu cu 30-29 (12-11), dar diferența a fost insuficientă pentru calificarea mai departe. Krim a început sezonul în Liga Campionilor, dar nu a trecut de faza grupelor preliminare și a continuat în Cupa Cupelor.

CORONA BRAŞOV, ÎN SFERTURILE CUPEI EHF

Corona Braşov s-a calificat duminică în sferturile de finală ale Cupei EHF, după ce a învins pe HCM Roman cu scorul de 26-21 (13-8), pe teren propriu, în manşa retur din optimi. În tur, HCM Roman câştigase doar cu scorul de 22-21 (9-10), astfel că scorul general a fost favorabil braşovencelor, 47-43. Tragerea la sorţi pentru meciurile din sferturi va avea loc pe 19 ianuarie, iar cele două manşe sunt programate pe 20-21 februarie, respectiv 27-28 februarie.