Victorii în Portugalia pentru aerobicii de la CS Farul

Gimnastică aerobică

Sport 09 Mai 2016 / 15:11 650 accesări
Corina Constantin a câștigat proba feminină individuală în Portugalia

La sfârșitul săptămânii trecute, sportivii de la secția de gimnastică aerobică de la CS Farul Constanța au participat la etapa de Cupă Mondială de la Cantandehe (Portugalia), elevii antrenoarei Maria Fumea numărându-se printre protagoniștii concursului. Proba feminină individuală a fost dominată de constănțence, Corina Constantin clasându-se pe prima poziție, în timp ce Bianca Gorgovan a încheiat pe locul secund. Tricolorii au ocupat primele două poziții și în proba de trio, România 1, în componența Dacian Barna, Lavinia Panaete și Lucian Săvulescu, terminând pe primul loc, urmată de România 2, în componența Andreea Bogati, Corina Constantin și Anca Surdu. Tot în frunte au încheiat reprezentanții României și în proba de grup, Dacian Barna, Lavinia Panaete, Lucian Săvulescu, Bianca Gorgovan și Gabriel Bocșer, ultimul de la CS Arad, impunându-se fără drept de apel. Palmaresul a fost întregit de locul 3 obținut de Lavinia Panaete și Dacian Barna în proba de perechi. Pentru tricolori a fost ultima verificare înaintea Campionatelor Mondiale, care vor avea loc în perioada 13-19 iunie, la Incheon (Coreea de Sud).

PODIUMURI CONSTĂNȚENE LA CUPA „ANDREEA RĂDUCAN”

Vineri și sâmbătă, la Bîrlad, s-a desfășurat a 6-a ediție a Cupei „Andreea Răducan” la gimnastică artistică, întrecere rezervată juniorilor 3, nivel 1 și nivel 2, la startul căreia au fost prezente și sportive de la CS Farul și CSȘ 1 Constanța. La nivel 1, constănțencele au obținut patru locuri pe podium prin Erika Traicu (CS Farul), locul 3 la individual compus, locul 2 la paralele și locul 3 la bârnă, și Andreea Cîju (CS Farul), locul 3 la paralele. La nivel 2, CSȘ 1 Constanța a terminat pe locul secund în întrecerea pe echipe, Amalia Petre (CSȘ 1 Constanța) a ocupat locul 3 la individual compus, locul 3 la paralele și locul 2 la bârnă, Evelina Oprea (CSȘ 1 Constanța) s-a clasat pe locul 2 la paralele și locul 3 la bârnă, iar Alexandra Duzi (CS Farul) a încheiat pe locul 3 la bârnă.