Victorii la limită ale echipelor gazdă în Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa tur

Sport 17 Februarie 2016 / 15:10 483 accesări
Jonas a înscris golul victoriei pentru Benfica

Jucate marți seară, primele două partide din optimile de finală ale UEFA Champions League s-au încheiat cu victoria gazdelor, dar succesul a venit la limită atât pentru Paris Saint-Germain, cât și pentru Benfica Lisabona. Lusitanii au avut șansă, Jonas înscriind golul victoriei în ultimul minut al prelungirilor, imediat după ce fusese eliminat Criscito de la oaspeți! Totuși, returul se anunță dificil pentru Benfica, pentru că - foarte probabil - se va juca la o temperatură apropiată de 0 grade Celsius, care va avantaja echipa gazdă! Derby-ul zilei de marți s-a jucat la Paris, unde PSG s-a impus cu greutate grație golului înscris de rezerva Cavani, uruguayanul părând că se îndreaptă spre un transfer la vară, deoarece nu mai prinde un post de titular. Totuși, Cavani a salvat meciul pentru PSG, dar francezii vor avea un retur foarte dificil la Londra, mai ales dacă reintră și Terry (n.r. - a fost accidentat marți) la Chelsea.

Rezultate de marți: Paris St. Germain - Chelsea Londra 2-1 (Ibrahimovic 39, Cavani 78 / Obi Mikel 45); Benfica Lisabona - Zenit St. Petersburg 1-0 (Jonas 90+2).