Victorii pe linie ale gazdelor în Cupa României la volei masculin

Sport 29 Ianuarie 2015 / 00:00 657 accesări

Aseară s-a disputat ultimul meci din manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei României la volei masculin, SCM U. Craiova învingând-o, fără probleme, scor 3:0 (25:17, 25:21, 25:19), pe CSM Bucureşti, adversara de sâmbătă a echipei CVM Tomis Constanța din etapa a 14-a a Diviziei A1. Duelul dintre CVM Tomis și CSM este programat sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanța, de la ora 17.00. Revenind la confruntările din sferturile Cupei României, să reamintim și rezultatele înregistrate în celelalte trei întâlniri, victoriile revenind gazdelor: CVM Tomis Constanţa - Arcada Galaţi 3:2 (21:25, 25:20, 25:17, 21:25, 15:12), CSVM Zalău - VC Banatul Caransebeş 3:0 (28:26, 25:15, 25:22) și Dinamo Bucureşti - Unirea Dej 3:1 (23:25, 25:17, 28:26, 25:10) - meci disputat luni seară. După returul programat la 18 februarie, cu excepția confruntării dintre Arcada și CVM Tomis, deoarece peste trei săptămâni campioana României va susține meciul retur din play-off 12 în Liga Campionilor, vom afla trei dintre cele patru formații care vor evolua Final Four, la 4 şi 5 aprilie, pe teren neutru. Dacă victoriile în sferturi vor fi împărțite iar setaverajul va fi egal egal, atunci după partida retur se va juca „set de aur” pentru stabilirea echipei calificate.

ŞTIINŢA BACĂU, ÎNFRÂNGERE SEVERĂ LA ISTANBUL

Aseară, la Istanbul, în ultima etapă a Grupei B din Liga Campionilor la volei feminin, Ştiinţa Bacău a pierdut, fără drept de apel, confruntarea cu echipa locală Fenerbahce Grundig, scor 0:3 (16:25, 11:25, 13:25), după numai 69 de minute de joc. Campioana României a încheiat pe ultimul loc în grupă, cu o victorie (3 puncte, setaveraj 3:16), în timp ce Fenerbahce a câştigat grupa, cu şase victorii (18 puncte, setaveraj 18:1).