Victorii pentru ACSVM Zalău şi Arcada Galaţi, înfrângere pentru SCM U. Craiova

Volei masculin / Cupele Europene

Sport 02 Decembrie 2015 / 22:40 906 accesări

Cupele Europene la volei masculin au programat, miercuri seară, meciurile reprezentantelor României în Cupa CEV şi Cupa Challenge, manşa tur. În optimile de finală ale Cupei CEV, liderul Diviziei A1, SCM U. Craiova, a cedat, pe teren propriu, în duelul cu echipa greacă Olympiacos Pireu, scor 2:3 (21:25, 25:16, 19:25, 25:22, 12:15), după 133 de minute de joc. La Olympiacos a evoluat şi internaţionalul român Andrei Spînu, fostul jucător de la CVM Tomis Constanţa reuşind 11 puncte. Returul se va disputa la 15 decembrie, de la ora 18.00, la Pireu.

În schimb, ACSVM Zalău este foarte aproape de calificarea în sferturile de finală ale Cupei CEV. Echipa antrenată de Stoyan Stoev a câştigat, în deplasare, cu scorul de 3:1 (24:26, 25:23, 25:21, 25:20), disputa cu formaţia elveţiană Lausanne UC, după 110 minute de joc. Returul este programat la Zalău, la 16 decembrie, de la ora 18.00.

Succes românesc şi în 16-imile de finală ale Cupei Challenge, manşa tur. CS Arcada Galaţi s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 3:1 (21:25, 25:19, 25:20, 28:26), în faţa cehilor de la ČEZ Karlovarsko, după 111 minute de joc. Returul va avea loc la 16 decembrie, de la ora 19.00, la Karlovy Vary.

JOI SEARĂ, CVM TOMIS JOACĂ ÎN ELVEŢIA

Tot miercuri seară, în Grupa G a Ligii Campionilor, formaţia poloneză Asseco Resovia Rzeszów a învins, cu scorul de 3:0 (25:16, 25:18, 25:18), echipa belgiană Volley Asse Lennik. Campioana României, Club Volei Municipal Tomis Constanţa, va disputa joi seară, în Elveţia, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 4), întâlnirea cu #Dragons Lugano, din etapa a 3-a a 2016 CEV DenizBank Volleyball Champions League. Clasament: 1. Resovia 3 victorii, 9p, 2. Lennik 2v, 4p, 3. CVM TOMIS 0v, 1p, 4. #Dragons Lugano 0v, 1p.