Victorii pentru băieţi, eşecuri pentru fete, în Liga Europeană la volei

Sport 06 Iunie 2011 / 00:00 638 accesări

În etapa a doua a Ligii Europene la volei, naţionalele României au evoluat în Turcia, la Ordu, contra selecţionatelor ţării gazdă. Rezultatele au fost diametral opuse: echipa feminină a pierdut ambele meciuri, fără să câştige vreun set, iar cea masculină a obţinut două victorii, care i-au permis să preia şefia grupei.

Naţionala feminină a întâlnit cea mai puternică formaţie din grupă, care s-a impus cu 3:0 (25:13, 25:20, 25:19) - sâmbătă şi cu 3:0 (25:20, 28:26, 25:22) - duminică. Dacă gazdele au dominat clar primul meci, jucat sâmbătă, fetele antrenate de Darko Zakoc şi Constantin Alexe au oferit o replică mult mai bună a doua zi. Setul al doilea a intrat în prelungiri şi doar intervenţia arbitrilor, care au “băgat” în teren o minge afară a gazdelor, la 27:26, a pus capăt seriei de egalităţi. Au evoluat pentru România: Neaga - Mureşan, Sobo, Nneka, Nemţanu, Trică şi Manu - libero (au mai jucat: Miclea-Grigoruţă, Stanciu, Albu, Dimeny şi Salaoru).

Sâmbătă, naţionala masculină a reuşit o frumoasă victorie pe terenul unei formaţii cu pretenţii, scor 3:0 (26:24, 25:23, 25:20). Jucătorii antrenaţi de Stelian Moculescu, Mircea Dudaş şi Aurel Vlaicu au gestionat mai bine finalurile de set, în faţa unei echipe care ne-a învins anul trecut de două ori, cu 3:0, în preliminariile Campionatului European. Şi duminică ai noştri puteau câştiga cu 3:0, dar s-au relaxat prematur şi până la urmă scorul final a fost 3:1 (25:21, 25:20, 24:26, 25:18). Au evoluat pentru România: Bartha - Gontariu, Stancu, Birău, Olteanu, Voinea şi Feher - libero (au mai jucat: Mărieş, Moisa, Mihalcea, Borota şi Roman).