Victorii pentru CS Phoenix-Știința şi BC Athletic în Cupa României la baschet

Miercuri, în prima manşă din turul I

Sport 27 Septembrie 2018 / 07:53 621 accesări

BC Athletic s-a impus categoric în meciul cu Rapid

Echipele constănţene de baschet au pornit cu dreptul în noul sezon, obţinând miercuri primele victorii în primele jocuri oficiale pe care le-au susţinut. În prima manşa a turului I din Cupa României, fetele de la CS Phoenix-Știința Constanța au produs surpriza, învingând în Sala „Horia Demian“ din Cluj-Napoca echipa locală CS Universitatea, cu scorul de 77-73 (51-43). Pentru formaţia pregătită de Predrag Stanojcic şi Volha Tamirgeanu au înscris Chelsea Douglas 31 de puncte, Cristiana Cutaș 18p, Ecaterina Armanu 11p, Bianca Fota 6p, Teodora Armanu 4p, Andreea Beldian 3p, Roxana Duță 2p şi Andreea Fleşer 2p. Scorul pe sferturi în meciul Universitatea - Phoenix-Știința: 11-20, 21-11, 19-25, 22-21. Partida retur este programată sâmbătă, 29 septembrie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanţa.

BC ATHLETIC, SUCCES LA 32 DE PUNCTE DIFERENŢĂ

Miercuri seară, în Sala Sporturilor din Constanţa, formaţia masculină BC Athletic a câştigat fără emoţii meciul cu Rapid Bucureşti, scor 80-48 (42-22), jucătorii antrenaţi de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici, Vladimir Mihai și Vasile Pașca depăşindu-şi adversarii la toate capitolele. Punctele echipei constănţene au fost reuşite de Miljan Drekalovic 11, Samuel Berkelund 10, Brandon Lockhart 9, Deondre Ray 9, Andrei Oprean 9, Alin Andrieş 9, Georgian Păun 7, Daniel Mâinea 7, Adrian Trandafir 4, Sergiu Ursu 3 şi Andrei Şerban 2. Scorul pe sferturi în partida BC Athletic - Rapid: 24-14, 18-8, 22-14, 16-12. Întâlnirea retur va avea loc sâmbătă, 29 septembrie, de la ora 19.30, în Sala „Rapid” din Bucureşti.