Victorii pentru Wozniacki şi Svitolina la Turneul Campioanelor

Tenis de câmp

Sport 24 Octombrie 2018 / 10:43 546 accesări
Daneza Caroline Wozniacki a câştigat întâlnirea cu Petra Kvitova (sursa foto: Facebook WTA)

Tenismena Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 3 WTA şi favorită 2) s-a impus, marţi, cu scorul de 7-5, 3-6, 6-2, în disputa cu Petra Kvitova (Cehia, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4), după două ore şi 19 minute de joc, în etapa a doua a Grupei Albe a Turneului Campioanelor de la Singapore. În celălalt meci din grupă, Elina Svitolina (Ucraina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6) a câştigat, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3, după o oră şi 54 de minute de joc, în faţa Karolinei Pliskova (Cehia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7).

Wozniacki, deţinătoarea trofeului, a pierdut primul meci din grupă, scor 2-6, 4-6, cu Pliskova, iar Kvitova a cedat, scor 3-6, 3-6, în duelul cu Svitolina. În ultima etapă din Grupa Albă se vor juca meciurile Wozniacki - Svitolina şi Kvitova - Pliskova. În clasament, Svitolina are două victorii, Pliskova şi Wozniacki au câte o victorie, iar Kvitova are două înfrângeri. Toate cele patru tenismene păstrează şanse de calificare în penultimul act.

Miercuri vor avea loc întâlnirile din etapa a doua din Grupa Roşie - ora 14.30: Angelique Kerber (Germania, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1) - Naomi Osaka (Japonia, lcul 4 WTA şi cap de serie numărul 3); ora 16.00: Sloane Stephens (SUA, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5) - Kiki Bertens (Olanda, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8).

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în semifinale.