Viitorul - Dinamo, duelul ratărilor

Fotbal / Liga 1, etapa a 3-a

Sport 30 Iulie 2017 / 22:32 1052 accesări

Fiecare formație și-a dorit victoria, iar Dinamo a dat lovitura de grație în minutul 82

Duminică, pe stadionul „Central” din cadrul Complexului Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, s-a disputat partida dintre FC Viitorul şi Dinamo București, din etapa a treia a Ligii 1 la fotbal. Reprezentantele României în Cupele Europene au folosit formule de joc din care au lipsit mulți titulari, menajați pentru meciurile retur de la Nicosia și Bilbao, Gheorghe Hagi hotărând să nu îi utilizeze la Viitorul pe Rîmniceanu, Cristi Ganea, Benzar, Țîru, Dragoș Nedelcu, Cicâldău, Dani Lopez și Aurelian Chiţu. A fost o confruntare cu foarte multe ratări, de ambele părți, iar la final victoria a revenit dinamoviștilor, cu scorul de 1-0, grație golului marcat de Costache, în minutul 82.

Întâlnirea a început cu două ratări mari, Țucudean, în min. 1, reluare imprecisă, și Costache, în min. 2, minge trimisă în bara laterală după o greșeală a portarului Tordai, și a continuat cu atacuri de ambele părți. Dinamovistul Bumba a ratat încă o ocazie, în min. 7, iar Penedo a intervenit salvator în min. 10, la șuturile lui Doru Dumitrescu și Țucudean. Viitorul a mai amenințat poarta dinamovistă în două rânduri, în urma unor cornere, iar Eric a fost la un pas de primul său gol în tricoul echipei constănțene în min. 25, când a trimis de puțin mingea pe lângă vinclu, din lovitură liberă. Tordai a respins în min. 35 balonul șutat de Albin, iar repriza s-a încheiat cu ratarea uriașă a lui George Țucudean, care a trimis mingea pe lângă poartă din marginea careului mic.

Repriza a doua a pornit la drum cu încă o mare ocazie, Vînă șutând în portarul Penedo, din interiorul careului, în min. 49. Ambele echipe au căutat golul victoriei, iar Dinamo a fost echipa care a înscris în min. 82, prin Costache, în urma unui contraatac. Spiritele s-au încins după reușita dinamovistă, dar tabela de marcaj nu s-a mai modificat.

Au evoluat - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai (55 Buzbuchi) - Dumitraș, Hodorogea, M. Constantin, Boli (cpt.) - D. Lopez, Mladen, D. Dumitrescu (63 Fl. Coman) - Eric (63 Ov. Herea), Țucudean, Vînă; Dinamo (antrenor Cosmin Contra): Penedo - Dudea (78 Romera), Nedelcearu (46 Katsikas), Maric, St. Filip (cpt.) - Busuladzic, P. Anton - Costache, Bumba, Albin (59 A. Nemec) - Rivaldinho. Cartonașe galbene: Dumitraș, Mladen, M. Constantin, Țucudean / St. Filip, P. Anton, Costache. Meciul a fost arbitrat la centru de Ovidiu Hațegan.

Celelalte rezultate din etapa a 3-a - vineri: FC Botoşani - Sepsi Sf. Gheorghe 5-1 (Miron 1, L. Buş 16, 59, M. Roman I 65, L. Fulop 90 / P. Petre 89), Concordia Chiajna - CSM Poli Iaşi 0-1 (Feussi 26-autogol); sâmbătă: Juventus Bucureşti - FC Voluntari 0-0, Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 0-3 (Culio 27-pen., Nouvier 36, Vera 60).

Duminică seară, de la ora 21.00 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), se va disputa meciul FCSB - CS Universitatea Craiova. Luni, de la ora 21.00 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV) este programat ultimul joc al etapei, Astra Giurgiu - ACS Poli Timişoara.

Clasament: 1. FC Botoșani 7p (golaveraj: 7-2), 2. CFR Cluj 7p (6-1), 3. Dinamo București 6p (4-1), 4. FCSB 6p (3-1), 5. CS U. Craiova 4p (3-1), 6. FC Voluntari 4p (4-3), 7. CSM Poli Iași 4p (1-2), 8. FC Viitorul 3p (3-3), 9. ACS Poli Timişoara 3p (1-1), 10. Astra Giurgiu 3p (2-3), 11. Sepsi OSK Sf. Gheorghe 3p (3-7), 12. Concordia Chiajna 1p (1-3), 13. Juventus București 1p (1-5), 14. Gaz Metan Mediaș 1p (0-6).