Viitorul a cedat la limită în amicalul cu Partizan

Fotbal

Sport 22 Ianuarie 2020 / 12:36 676 accesări

Miercuri dimineaţă, în cantonamentul din Turcia, FC Viitorul Constanţa a pierdut, scor 0-1 (Jovic 67), întâlnirea amicală desfășurată la Belek împotriva formaţiei Partizan Belgrad. Viitorul a ratat mai multe situaţii de gol, inclusiv o lovitură de la 11 metri, în prima repriză, în minutul 31, penalty-ul executat de Alexi Pitu fiind apărat de N. Stevanovic.

Au evoluat următoarele echipe - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Grosu (78 Țîru), V. Ghiță, Buta (57 De Nooijer), R. Boboc - A. Ciobanu, P. Iacob, Bîrnoi (57 Dussaut) - G. Ganea, L. Munteanu (78 G. Iancu), A. Pitu; Partizan Belgrad (antrenor Savo Milosevic): N. Stevanovic - Lutovac, Smiljanic, Vujacic, Urosevic - Scekic, Pavlovic, Lakcevic - Ivanovic, Arambasic, F. Stevanovic. Au mai jucat: Popovic, Colic, Knezevic, Jovic, Brezancic.

Vineri, 24 ianuarie, FC Viitorul va mai disputa două meciuri de verificare, cu Ballkani (Kosovo) şi cu Jagiellonia (Polonia).

Prima partidă oficială din acest an pentru Viitorul este programată luni, 3 februarie, de la ora 20.00, în deplasare, cu CSM Politehnica Iași, în etapa a 23-a a Ligii 1.