Viitorul a cedat la scor de forfait pe Arena Naţională

Fotbal / Liga 1, etapa a 2-a: FCSB - FC VIITORUL CONSTANŢA 3-0

Sport 30 August 2020 / 23:26 630 accesări
Viitorul nu are un start de campionat reuşit

Etapa a doua a Ligii 1 la fotbal a programat duminică seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, întâlnirea dintre formaţiile FCSB şi FC Viitorul Constanţa. Un meci încheiat cu un succes clar al echipei bucureştene, cu scorul de 3-0 (Fl. Tănase 2, Mladen 50-autogol, Vînă 90), dorinţa tehnicianului Viitorului de a juca ofensiv nefiind concretizată şi în teren. Casap ar fi putut egala în finalul primei reprize, atunci când a trimis mingea de puţin pe lângă poartă din lovitură liberă de la marginea careului, iar în repriza a doua am notat şutul imprecis al lui Aurelian Chiţu şi cam atât în contul formaţiei constănţene. Portarul Valentin Cojocaru a avut mai multe intervenţii care au limitat proporţiile scorului.

Au evoluat următoarele echipe - FCSB (antrenor: Anton Petrea): A. Vlad - V. Crețu (89 R. Ion), I. Cristea, A. Miron, Panțîru - Moruțan, Ov. Popescu, Fl. Tănase(cpt.) (89 Vînă) - Man, Sg. Buș (65 Buziuc), Fl. Coman; Viitorul (manager tehnic: Ruben de la Barrera): V. Cojocaru - Boboc, Mladen (cpt.), Ghiță, Martinez - C. Matei (56 A. Ciobanu), Casap (84 Artean) - G. Ganea (65 Bodișteanu), A. Chițu (84 Dussaut), Mățan (84 L. Munteanu) - Luckassen. Cartonaş galben: A. Chiţu. Au arbitrat: Ovidiu Hațegan - Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe.

După întreruperea cauzată de partidele echipei naţionale, pentru Viitorul va urma confruntarea de pe teren propriu, din etapa a treia, cu Universitatea Craiova.