Viitorul a pierdut două puncte la Sf. Gheorghe

Fotbal / Liga 1, play-out, etapa a 6-a

Sport 27 Iunie 2020 / 22:26 600 accesări
Fundaşul Virgil Ghiţă şi-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor

FC Viitorul Constanța a încheiat la egalitate, scor 3-3 (L. Fulop 42, Vaşvari 65-pen., Safranko 86 / G. Iancu 11-pen., V. Ghiţă 17, C Matei 58), întâlnirea din etapa a 6-a din play-out-ul Ligii 1, în deplasare, cu Sepsi Sf. Gheorghe. Un meci în care formaţia constănţeană a pierdut două puncte, în condiţiile în care a avut de două ori un avantaj de două goluri, iar din minutul 47 a jucat cu un om în plus, după eliminarea lui Carnat.

Presiunea Viitorului din startul partidei s-a concretizat prin golurile marcate de Gabi Iancu, în minutul 11, din penalty, și de Virgil, Ghiță, în minutul 11, după o centrare a aceluiaşi Gabi Iancu. Împotriva cursului jocului, gazdele au redus din diferență până la pauză, în minutul 42, prin Lorand Fulop, după un corner

În superioritate numerică, Cosmin Matei a înscris în minutul 58, fructificând pasa lui Gabi Iancu, şi învingătoarea părea decisă. Însă cei de la Sepsi nu au cedat şi au profitat de momentele de slăbiciune din tabăra Viitorului, punctând prin Vaşvari, din penalty, în minutul 65, şi prin Safranko, în minutul 85, după o centrare la care portarul Căbuz a ezitat să iasă de pe linia porţii, aşa cum s-a întâmplat şi la primul gol al echipei gazdă.

Au evoluat următoarele formaţii - Sepsi (antrenor Leo Grozavu): Niczuly - Carnat, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan - Vașvari (66 Velev) - Popescu (32 Ștefănescu), I. Fulop, Kovacs (79 Csiszer), L. Fulop - Karanovic (46 Safranko); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Boboc (56 Dussaut), Mladen, V. Ghiță, Cr. Ganea - A. Ciobanu, Artean (68 P. Iacob), Vl. Achim (59 De Nooijer) - G. Iancu, Rivaldinho (68 L. Munteanu), C. Matei (68 A. Chițu). Cartonașe galbene: Carnat 2, Bouhenna, Vașvari / Boboc, Artean. Cartonaș roșu: Carnat (min. 47). Au arbitrat: Andrei Antonie - Vlad Bârleanu și Adrian Vornicu.

În etapa următoare, ultima din turul play-out-ului, Viitorul va întâlni joi, 2 iulie, de la ora 20.00, pe teren propriu, pe Dinamo București.