Viitorul a ratat calificarea, dar a obţinut un succes de palmares

Fotbal / UEFA Europa League, turul al doilea preliminar

Sport 01 August 2019 / 23:29 678 accesări

Gabriel Iancu a marcat golurile victoriei din lovituri de la 11 metri

După 3-6 în tur, în Belgia, FC Viitorul Constanţa s-a impus joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (G. Iancu 48-pen., 61-pen. / Yaremchuk 38), în partida cu KAA Gent, din manşa secundă a turului al doilea din UEFA Europa League. Jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi au obţinut victoria în urma unei duble a lui Gabriel Iancu, care a fructificat două lovituri de la 11 metri în repriza a doua, iar spectatorii prezenţi în tribunele stadionului „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu au aplaudat la final succesul gazdelor.

Oaspeţii au deschis scorul prin Yaremchuk, dar în partea a doua a jocului, după ce au trecut în avantaj, fotbaliştii constănţeni au irosit ocaziile pe care le-au avut la poarta lui Kaminski, astfel că formația belgiană a obţinut calificarea în turul următor.

„Un meci dificil. Mult respect pentru adversar, faţă de jucătorii tineri care arată un fotbal plăcut. Am fi dorit să controlăm mai mult jocul în repriza a doua. Obiectivul nostru a fost să ne calificăm”- Jess Thorup, antrenor KAA Gent.

„Trebuie să fim realişti. Am încercat să fim la nivelul lor. În prima repriză de la Gent s-a decis calificarea. Am învăţat şi din acest meci. Sper să devenim mai buni. O să vedeţi că o să ne dezvoltăm. Vreau să antrenez o echipă competitivă în Europa” - Gheorghe Hagi, manager tehnic FC Viitorul.

Au evoluat următoarele echipe - Viitorul: Căbuz - Mladen, Țîru (cpt.), Ghiță, De Nooijer - Vl. Achim, Artean (62 Eric), Houri - Mățan (54 St. Filip), G. Iancu, G. Ganea (73 Calcan); Gent: Kaminski, Lustig - Ngadeu, Plastun, Asare - Dejaegere (58 Verstraete), Owusu, David, Odjidja (cpt.) - Kubo (59 Bezus), Yaremchuk (88 M. Sylla). Cartonașe galbene: Vl. Achim, Houri. Meciul a fost arbitrat la centru de spaniolul Jose Luis Munuera Montero.