Viitorul a scăpat printre degete victoria la Sf. Gheorghe

Fotbal / Liga 1, etapa a 4-a

Sport 05 August 2019 / 00:40 739 accesări
Jucătorii Viitorului se menţin pe primul loc în clasament

FC Viitorul Constanța a fost la câteva secunde de al patrulea succes consecutiv în actualul sezon al Ligii 1, fiind egalată la ultima fază în partida cu Sepsi Sf. Gheorghe, disputată duminică seară, în deplasare. Gazdele au condus la pauză în urma golului înscris de un fost junior al Academiei Hagi, Carnat şutînd perfect de la marginea careului în minutul 37. Repriza a doua a început perfect pentru formaţia pregătită de Gheorghe Hagi, Andrei Ciobanu, în minutul 46, cu un nou eurogol în urma unui şut de la distanţă, şi Eric, în minutul 52, dintr-un penalty obţinut de Calcan, aducând Viitorul în avantaj pe tabela de marcaj. Şi când toată lumea aştepta fluierul de final, Bouhenna a egalat în al treilea minut al prelungirilor, iar Sepsi a bifat a patra remiză consecutivă.

Rezultat final: Sepsi Sf. Gheorghe - FC Viitorul Constanța 2-2 (Carnat 37, Bouhenna 90+3 / A. Ciobanu 46, Eric 52-pen.).

Au evoluat următoarele formaţii - Sepsi (antrenor Csaba Laszlo): Fejer - Radoslav, Barisic, Tincu, Fl. Ștefan - Vașvari, Velev (46 Bouhenna) - Andrezly, Flores (76 I. Fulop), Ștefănescu (34 Karanovic) - Carnat; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer - A. Ciobanu, Artean, St. Filip (52 M. Dulca) - Eric (78 Mladen) - Calcan, A. Pitu (70 Houri). Cartonașe galbene: Velev, Fl. Ștefan / St. Filip, Țîru. Au arbitrat: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca) - Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) și Adrian Popescu (Craiova).

Rezultate -

Vineri, 2 august

Dinamo Bucureşti - Academica Clinceni 4-2 (D. Popa 52, 82, 90+3, Montini 56 / Vojtus 66, R. Ion 73)

Sâmbătă, 3 august

FC Botoşani - Gaz Metan Mediaş 1-1 (Ed. Florescu 83 / M. Constantin 19)

Chindia Târgovişte - CFR Cluj 1-4 (Neicuţescu 27 / Aioanei 49-autogol, Al, Păun II 67, C. Deac 73, 89)

Duminică, 4 august

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova 2-1 (Viera 53, P. Petrescu 49 / V. Constantin 3)

Programul celorlalte meciuri din etapa a patra a Ligii 1 -

Luni, 5 august

ora 18.00: FC Voluntari - CSM Politehnica Iaşi

ora 21.00: Astra Giurgiu - FCSB

Meciurile vor fi transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport.

Clasament: 1. FC VIITORUL 10p (golaveraj: 11-4), 2. CFR 10p (10-3), 3. Craiova 9p (7-4), 4. Botoşani 8p (9-4), 5. Iaşi 7p (4-1), 6. Mediaş 6p (6-4), 7. Astra 4p (4-4), 8. Sepsi 4p (3-3), 9. FCSB 4p (4-5), 10. Hermannstadt 3p (7-10), 11. Dinamo 3p (4-10), 12. Voluntari 1p (2-6), 13. Chindia 1p (3-8), 14. Clinceni 0p (5-13).

Locurile 1-6 din sezonul regulat al Ligii 1 vor evolua în play-off, iar locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out.

Locul 1 din play-off se va califică în UEFA Champions League, în timp ce locurile 2 și 3 vor merge în UEFA Europa League.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda.