Viitorul a scăpat victoria printre degete la Mediaş

Fotbal / Liga 1, etapa a 18-a: GAZ METAN MEDIAŞ - FC VIITORUL 2-2

Sport 05 Decembrie 2018 / 19:47 388 accesări
Jucătorii Viitorului au evoluat din minutul 38 cu un om în plus, însă au ratat victoria la Mediaş

FC Viitorul a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul de la Mediaş, cu Gaz Metan, disputat miercuri seară, în etapa a 18-a a Ligii 1 la fotbal, formaţia constănţeană fiind la un pas de încă o victorie foarte importantă. Din păcate, eroarea de marcaj la cornerul gazdelor din ultimele minute a împiedicat trupa lui Gheorghe Hagi să obţine toate cele trei puncte. Gaz Metan a evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 38, după ce Marius Constantin a fost eliminat la scorul de 1-1. Viitorul a egalat după ce Gaz Metan a deschis scorul şi a preluat conducerea în repriza a doua, însă lovitura decisivă a aparţinut medieşenilor. Rezultat final: Gaz Metan - FC Viitorul 2-2 (Luchin 25-autogol, Yazalde 89 / Drăguş 31, Houri 74).

Au evoluat următoarele formaţii - Gaz Metan (antrenor Mihai Teja): Pleşca - Creţu, Diallo, M. Constantin (cpt.), Buşu - I. Cristea, L. Aurelio - R. Romeo (77 Yazalde), D. Olaru (90+2 Buziuc), Ely Fernandes - Fortes (42 Trif); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mailson Lima (46 A. Ciobanu), Luchin (46 Vl. Achim), V. Ghiţă, De Nooijer - Artean, T. Băluţă, Vînă - I. Hagi (cpt.), Voduţ, Drăguş (71 Houri). Cartonaşe galbene: Fortes / De Nooijer, Voduţ, T. Băluţă, V. Ghiţă. Cartonaş roşu: M. Constantin (min. 38). Meciul a fost arbitrat la centru de Cătălin Popa.

La ora 20.00 va începe partida Sepsi Sf. Gheorghe - FCSB.

Programul celorlalte meciuri din etapa a 18-a - joi, 6 decembrie, ora 14.00: Dunărea Călăraşi - Astra Giurgiu, ora 17.00: FC Botoşani - CSM Politehnica Iaşi, ora 20.00: Concordia Chiajna - Universitatea Craiova. Întâlnirile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV.

Rezultatele de marţi: FC Voluntari - FC Hermannstadt 2-0 (Gadze 52, 65), Dinamo Bucureşti - CFR Cluj 0-3 (Al. Păun 35, Culio 51-pen., Țucudean 84).

Clasament: 1. CFR 39p (golaveraj: 30-10), 2. FCSB 34p (33-17), 3. FC VIITORUL 33p (25-19), 4. U. Craiova 29p (29-14), 5. Gaz Metan 27p (21-22), 6. Sepsi 24p (19-16), 7. Astra 21p (18-16), 8. Hermannstadt 21p (18-21), 9. FC Botoşani 20p (22-25), 10. Poli Iaşi 18p (15-26), 11. Dinamo 18p (17-29), 12. Dunărea 17p (12-16), 12. Chiajna 17p (11-22), 14. Voluntari 11p (17-33).