Viitorul a sperat o repriză în duelul cu CFR

Fotbal / Liga 1

Sport 29 Aprilie 2019 / 23:06 581 accesări
Rivaldinho a deschis scorul pentru echipa constănţeană şi tot el a ratat o mare ocazie la începutul reprizei secunde (sursa foto: Facebook Academia de Fotbal Gheorghe Hagi)

Luni seară, la Cluj-Napoca, într-o partidă din etapa a şaptea a play-off-ului Ligii 1 Betano la fotbal, FC Viitorul a fost învinsă de campioana en titre, CFR Cluj, cu scorul de 3-1 (Camora 57, Culio 67-pen., Vinicius 74 / Rivaldinho 14). Fotbaliştii constănţeni au condus la pauză pe terenul clujenilor şi au irosit şansa desprinderii la două goluri în minutul 47, Rivaldinho fiind protagonistul golului şi ratării, chiar în ziua în care a împlinit vârsta de 24 de ani. CFR a înscris apoi de trei ori şi a obţinut cele trei puncte care îi conferă statutul de favorită în lupta pentru titlu, în timp ce Viitorul mai păstrează şanse la o clasare pe podium.

Au evoluat următoarele formaţii - CFR (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora (cpt.) - Djokovic (82 A. Mureşan), Bordeianu, Culio - C. Deac (84 Moutinho), Omrani, V. Costache (64 C. Păun); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mladen, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, T. Băluţă, Vînă (70 G. Ganea) - I. Hagi (cpt.), Rivaldinho (64 Vl. Achim), Drăguş (46 A. Ciobanu). Cartonaşe galbene: Ţîru, T. Băluţă, Drăguş, Houri. Meciul a fost arbitrat la centru de Sebastian Colţescu.

Celelalte rezultate din etapa a 7-a din play-off - Duminică, 28 aprilie: FCSB - Astra Giurgiu 1-0 (Fl. Tănase 55).

Luni, 29 aprilie: Universitatea Craiova - Sepsi Sf. Gheorghe 1-0 (Cicâldău 57).

Clasament play-off: 1. CFR 44p (golaveraj: 9-2), 2. FCSB 39p (10-5), 3. Craiova 36p (7-5), 4. VIITORUL 30p (10-8), 5. Astra 24p (2-10), 6. Sepsi 20p (1-9). Prima clasată va evolua în UEFA Champions League, iar formaţiile de pe locurile 2 și 3 se vor califica în UEFA Europa League.