Viitorul continuă seria victoriilor în amicale

Fotbal / În cantonamentul din Polonia

Sport 27 Iunie 2018 / 14:49 683 accesări
Jucătorii Viitorului nu au primit gol în primele trei partide de verificare

Miercuri, formația FC Viitorul a disputat a doua partidă de verificare din cadrul cantonamentului din Polonia, jucătorii constănțeni întâlnind echipa poloneză Znicz Pruszków, pe care au învins-o cu scorul 2-0, în urma golurilor marcate de Cătălin Țîră, în minutul 15, și Alexandru Cicâldău, în minutul 82. Fotbaliștii pregătiți de Gheorghe Hagi ar fi putut câștiga mai clar, însă Cătălin Țîră (minutul 5), Houri (minutul 55), Voduț (minutul 57 - mingea a lovit bara) și Cicâldău (minutul 90) au ratat ocazii bune de a înscrie. A fost al treilea meci amical consecutiv în care FC Viitorul nu a primit gol, reușind să înscrie, de la reluarea pregătirilor, 14 goluri în jocurile de verificare.

Pentru FC Viitorul au evoluat următorii jucători: Tordai (46 Buzbuchi) - Băjan (70 Mladen), Leca (70 Țîru), Hodorogea (70 Ghiță), Boboc (70 Neciu) - A. Ciobanu (70 Vînă), P. Iacob (70 Vl. Achim), Houri (70 Vînă) - Voduț (70 I. Hagi), E. Florescu (65 A. Pitu, 80 Cicâldău), Țîră (46 Chera, 70 Al. Stoica).

Tot miercuri, de la ora 18.00, FC Viitorul va întâlni, la Kielce, echipa Zaglebie Sosnowiec.

În primele două teste susținute în această vară, Viitorul a obținut tot atâtea victorii: 5-0 (Al. Stoica 38, E. Florescu 51, Lyes 57, Chera 78, A. Pitu 90+3) cu Zimbru Chișinău și 7-0 (Cicâldău 23, Vînă 30, Ciobanu 55, E. Florescu 58, P. Iacob 67, C. Țîră 80, 83) cu Daleszyce Spartacus.