Sport 03 Noiembrie 2017 / 13:21 1016 accesări

Gheorghe Hagi, manager tehnic FC Viitorul: „Jucătorii trebuie să fie concentrați, pregătiți”

Robert Hodorogea: „Ne dorim un succes”

Aurelian Chițu: „Orice adversar este dificil”

Robert Hodorogea și Aurelian Chițu știu că orice meci este dificil

FC Viitorul, campioana en titre, joacă sâmbătă, de la ora 18.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV), pe teren propriu, împotriva echipei Sepsi Sf. Gheorghe. Meciul din etapa a 17-a a Ligii 1 la fotbal, care se va desfăşura pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, reprezintă un prilej perfect pentru încă o revanşă a jucătorilor constănţeni. Înfrângerea din tur, de la Braşov, scor 0-1, nu a fost uitată de formaţia pregătită de Gheorghe Hagi, care vrea să păstreze linia ascendentă, iar după victoria categorică din etapa trecută, din deplasare, 4-0 cu Dinamo, se gândeşte doar la obţinerea celor trei puncte, pentru a bifa al cincilea succes consecutiv în campionat.

„Suntem într-o perioadă bună. Atunci când pornești din postura de favorit nu te concentrezi la maximum, dar sper să o facem, pentru că avem nevoie de cele trei puncte. Degeaba am câștigat la Dinamo, dacă nu o învingem pe Sepsi. Orice adversar este dificil. Sunt o echipă bună, dar noi jucăm foarte bine acasă. A fost o perioadă mai puțin bună pentru noi, ne pierdusem încrederea, dar ne-am revenit și sperăm să o ținem tot așa”, a spus atacantul Aurelian Chițu.

„Ne dorim un succes, dar în fotbal niciodată nu ești sigur de ce se întâmplă. Luăm fiecare meci în parte și trebuie să acumulăm cât mai multe puncte până la sfârșitul anului. În tur nu a fost prea bine și s-a produs necazul. Ne dorim să fie cât mai mulți suporteri care să vină la meci și să ne susțină”, consideră fundașul Robert Hodorogea.

„Un meci important, acasă, cu o echipă care a jucat inteligent în tur și am pierdut cele trei puncte. Trebuie să jucăm un fotbal bun, pentru că, din punctul meu de vedere, va fi un meci greu. Sper să rămânem în linia noastră. Sunt mulțumit, deoarece lucrurile merg bine. Jucătorii trebuie să fie concentrați, pregătiți, pentru că este un meci de fotbal și nimic nu este ușor”, a declarat Gheorghe Hagi, managerul tehnic al campioanei en titre.

Programul celorlalte meciuri ale etapei - vineri, ora 18.00: FC Botoşani - FC Voluntari, ora 20.45: Astra Giurgiu - CS U. Craiova; sâmbătă, ora 20.45: Gaz Metan Mediaş - Dinamo București; duminică, ora 18.00: CFR Cluj - CSM Poli Iaşi, ora 20.45: FCSB - Concordia Chiajna; luni, ora 20.45: Juventus București - ACS Poli Timişoara. Întâlnirile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV.

Clasament: 1. FCSB 35p (golaveraj: 34-10), 2. CFR 34p (25-10), 3. Craiova 32p (26-17), 4. Botoșani 28p (22-14), 5. FC VIITORUL 26p (21-13), 6. Astra 24p (22-16), 7. Dinamo 21p (21-19), 8. Iași 21p (20-23), 9. Timișoara 21p (14-25), 10. Voluntari 20p (17-18), 11. Chiajna 17p (18-21), 12. Sepsi 11p (11-28), 13. Mediaș 10p (7-26), 14. Juventus 8p (8-26).

TRAGERE LA SORŢI CU GHINION PENTRU VIITORUL

Tragerea la sorți a partidelor din cadrul optimilor de finală ale Cupei României la fotbal, ediția 2017-2018, desfăşurată joi, la Casa Fotbalului din București, a scos în calea formaţiei FC Viitorul pe FC Botoşani. Un duel între două echipe aflate în prezent pe locuri de play-off în clasamentul Ligii 1, jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi urmând să evolueze în deplasare pentru un loc în sferturile de finală ale competiției. Dacă FC Viitorul a trecut în 16-imile de finală de CSM Școlar Reșița, cu scorul de 4-2, FC Botoșani a ajuns în optimi după ce a produs surpriza 16-imilor, eliminând-o pe pe CFR Cluj, după executarea loviturilor de departajare, scor 4-3 (1-1 după cele 120 de minute de joc).

Programul celorlalte întâlniri din optimi: U. Cluj - Dinamo Bucureşti, Chindia Târgoviște - Astra Giurgiu, CS Afumați - CS U. Craiova, CS Mioveni - Gaz Metan Mediaș, Unirea Slobozia - CSM Poli Iași, ACS Poli Timișoara - FCSB și AFC Hermannstadt - Juventus București. În caz de egalitate după 90 de minute de joc vor urma prelungirile, iar dacă scorul se menține egal după 120 de minute se va trece la executarea loviturilor de departajare. Meciurile din cadrul optimilor Cupei României vor avea loc în perioada 28-30 noiembrie, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat pe site-ul FRF în funcție de televizări.