Viitorul, înfrângere clară în amicalul cu Legia

Fotbal / Partidă amicală: LEGIA VARŞOVIA - FC VIITORUL 5-2

Sport 05 Iulie 2018 / 09:45 545 accesări
Ianis Hagi, căpitanul Viitorului, a deschis scorul în întâlnirea disputată miercuri seară

Aflată în cantonament în Polonia, formaţia FC Viitorul a întâlnit miercuri seară, la Varşovia, într-un meci amical, campioana Poloniei, Legia Varșovia. Parida desfăşurată la Varşovia s-a încheiat cu victoria categorică a echipei poloneze, scor 5-2, la pauză 2-1. Jucătorii antrenaţi de Gică Hagi au deschis scorul în minutul 21, prin Ianis Hagi, care a trimis cu capul mingea în plasă, din plonjon, de la zece metri. Însă Legia a revenit şi a marcat de cinci ori consecutiv, prin Kucharczyk (min. 25 şi 67), Cafu (min. 34), Kante (min. 44 şi 53), în timp ce Viitorul a mai înscris prin Voduț, în minutul 81, cu un şut din interiorul careului, trimiţând mingea pe sub portar.

Au evoluat următoarele formații - Legia (antrenor: Dean Klafuric): Malarz (65 Majecki) - Astiz (73 Philipps), Remy, Wietaska, Maczynski (77 Zyro) - Vesovic (73 Kulenovic), Hamalainen (65 Kulenovic) - Cafu, Kante (63 Hlousek), Szymanski (77 Nagy) - Kucharczyk; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru (72 Tordai) - Mladen, Ţiru (86 Luchin), Hodorogea (46 Ghiţă), De Nooijer (72 Boboc) - Vl. Achim (53 A. Ciobanu, 90 A. Pitu), T. Băluţă (46 Lima), Vînă (86 Casap) - I. Hagi (86 C. Ţîră), Drăguş (72 Voduţ), Măţan (46 Houri).

Joi, de la ora 19.00, la Warka, FC Viitorul va susţine ultimul test în Polonia, împotriva echipei Radomiak Radom.