Viitorul, la 90 de minute de titlu

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 9-a: CS U. CRAIOVA - FC VIITORUL 0-1

Sport 07 Mai 2017 / 23:13 1331 accesări
Florinel Coman a înscris golul victoriei Viitorului la Piteşti

Obiectiv îndeplinit duminică seară, la Piteşti, pentru formaţia condusă de Gheorghe Hagi, FC Viitorul trecând la limită de CS Universitatea Craiova, scor 1-0. Echipa constănţeană este acum la 90 de minute de câştigarea campionatului, un succes în ultima etapă, cu CFR Cluj, la Ovidiu, aducând titlul, în premieră, în vitrina cu trofee a clubului constănţean.

În confruntarea de la Piteşti, Viitorul a ratat în prima repriză numeroase situaţii de a marca, astfel că la pauză scorul a fost egal, 0-0. În minutul 9, Andrei Vlad, a fost la post la mingea trimisă cu capul de Țucudean, precum şi la şutul lui Cristi Ganea, din minutul 10. Aurelian Chiţu a ratat în minutul 20, şutând slab din colţul careului mic, fără să prindă cadrul porţii, iar mingea trimisă puternic de Cristi Ganea în minutul 23 a fost deviată pe lângă poartă. A urmat ratarea uriaşă a lui Aurelian Chiţu, în minutul 33, mingea fiind trimisă pe lângă bară de la zece metri, după care balonul şutat de Benzar, în minutul 38, a trecut puţin pe lângă vinclu. Singura şansă de gol a gazdelor în prima repriză a fost irosită de Dumitraş, care a trimis mingea periculos din lovitură liberă în minutul 43, dar peste poartă.

Repriza a doua a început cu încă o ratare a Viitorului, mingea trimisă spre colţul lung de Țucudean fiind salvată excelent de Andrei Vlad. Golul formaţiei constănţene a venit în minutul 51, autor Florinel Coman, care a fructificat pasa foarte bună venită de la Țucudean. Rîmniceanu a fost la locul potrivit la şuturile lui Andrei Ivan, din minutele 58 şi 63, iar în minutul 64 a respins salvator, cu piciorul, mingea trimisă spre poartă de Bancu. Jucătorii antrenaţi de Gică Hagi au fost atenţi în defensivă până la finalul partidei şi nu am mai notat faze clare de gol, chiar dacă Jazvic a trimis mingea în plasă, dar atacantul Craiovei se afla în ofsaid, astfel că Viitorul s-a impus cu 1-0.

Au evoluat următoarele formaţii - CS U. Craiova (antrenor Gheorghe Mulţescu): D. Vlad - Dimitrov, Screciu, Dumitraș, Bucurică (20 Bîrzan) - R. Petre, Zlatinski, Gustavo (78 Măzărache) - Jazvic, Al. Popescu (46 A. Ivan), Bancu (cpt.); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Țîru, Boli, Cr. Ganea (73 Mladen) - Vînă (61 Vl. Morar), N. Roșu, Casap - A. Chițu, Țucudean, Fl. Coman (68 Ciobanu). Cartonaşe galbene: R. Petre, Măzărache / Țîru, Vînă, Fl. Coman. Meciul a fost arbitrat la centru de Ovidiu Haţegan.

Luni seară, de la ora 20.30 (în direct de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), se va disputa partida Astra Giurgiu - Fotbal Club FCSB. Dacă FCSB va pierde la Giurgiu, atunci echipa bucureşteană nu o mai poate depăşi în clasamentul final pe FC Viitorul, rezultatele directe avantajând formaţia constănţeană.

Clasament play-off: 1. FC VIITORUL 41p (golaveraj: 11-8), 2. Dinamo 39p (14-7), 3. FCSB 38p (11-7), 4. CFR 33p (8-13), 5. Craiova 31p (8-11), 6. Astra 26p (9-15).