Viitorul lui Hagi învinge pe terenul campioanei en titre

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 3-a

Sport 03 Aprilie 2017 / 22:30 1434 accesări
Aurelian Chiţu a marcat primul gol al Viitorului la Giurgiu

Meci „nebun” luni seară, la Giurgiu, între Astra şi FC Viitorul, în etapa a treia din play-off-ul Ligii 1. Trei lovituri de la 11 metri acordate în prima repriză, toate ratate, cu emoţii maxime pentru Gheorghe Hagi pe banca de rezerve şi cu Marius Şumudică urmărind din tribună şi această partidă, fiind suspendat. Iar la finalul celor 90 de minute scorul a fost cel înregistrat şi la pauză, 2-1 pentru Viitorul, care se menţine în fotoliul de lider, cu trei puncte avantaj faţă de FCSB. Fotbaliştii constănţeni s-au revanşat astfel şi pentru eliminarea din sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, trecând peste înfrângerea de joi, de la Ovidiu, scor 1-3.

După ratarea din minutul 9, când a trimis mingea peste poartă, Aurelian Chiţu a reuşit deschiderea scorului în minutul 13, după o pasă a lui Florinel Coman. Rîmniceanu s-a opus egalării în minutul 15, la şutul lui Budescu, iar în minutul 20 acţiunea personală a lui Florinel Coman s-a încheiat cu o centrare în faţa porţii, de unde Săpunaru a trimis mingea în propria poartă. Tot Florinel Coman a obţinut un penalty în minutul 30, după un duel cu Săpunaru, însă Aurelian Chiţu nu l-a putut învinge pe Iliev. Benzar a fost faultat în careu de Junior Morais în minutul 37 şi a venit rândul lui Florinel Coman să rateze de la punctul cu var, Iliev apărând din nou. Şi în loc de 3-0 sau 4-0 pentru echipa constănţeană, Astra a redus din diferenţă în minutul 39, prin Daniel Florea II, trimis în teren de Marius Şumudică în locul lui Budescu, accidentat, înaintea executării primului penalty de către Viitorul. Acelaşi Daniel Florea II a ratat lovitura de la 11 metri acordată pentru un fault al lui Ţîru asupra lui Takayuki Seto, trimiţând mingea pe lângă poarta lui Rîmniceanu.

În repriza a doua, în minutul 49, Rîmniceanu a respins mingea trimisă din apropiere de Alexandru Ioniţă II, iar Carlo Casap a irosit o bună ocazie de gol în minutul 66, când a trimis balonul pe lângă poarta lui Iliev. Rîmniceanu a mai fost la locul potrivit la reluările lui Sergiu Buş, din minutele 70 şi 82, şi Viitorul obţine în final trei puncte de aur în lupta pentru titlu, chiar pe terenul campioanei en titre.

Rezultat final: Astra Giurgiu - FC Viitorul 1-2 (D. Florea II 39 / A. Chiţu 13, Săpunaru 20-autogol).

Au evoluat următoarele formaţii - Astra (antrenor Marius Şumudică): Iliev - Oros (36 Teixeira), Săpunaru (cpt.), Fabricio - Al. Stan, Takayuki Seto, Lovin (62 D. Niculae), Junior Morais - Al. Ioniță II, Sg. Buș, Budescu (30 D. Florea II); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Țîru, Boli, Cr. Ganea (52 S. Rădoi) - N. Roșu (52 Casap), Dr. Nedelcu, Vînă - Purece (65 D. Dumitrescu), A. Chiţu, Fl. Coman. Cartonaşe galbene: Junior Morais / Fl. Coman, Cr. Ganea, Vînă, Rîmniceanu, Benzar. Meciul a fost arbitrat la centru de bucureşteanul Radu Petrescu.

Celelalte rezultate din etapa a 3-a a play-off-lui - sâmbătă: CS Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-4 (Gustavo 49-pen. / C. Deac 18, 73, Al. Păun 20, Gomelt 69); duminică: Fotbal Club FCSB - Dinamo București 2-1 (Alibec 10, Boldrin 75 / A. Nemec 58).

Clasament play-off: 1. FC VIITORUL 33p (golaveraj: 5-2), 2. FCSB 30p (5-4), 3. CFR 28p (7-5), 4. Craiova 24p (1-4), 5. Dinamo 23p (1-2), 6. Astra 23p (3-5).