Viitorul şi-a îndeplinit obiectivul la Călăraşi

Fotbal / Liga 1, etapa a 14-a: DUNĂREA CĂLĂRAŞI - FC VIITORUL 0-1

Sport 04 Noiembrie 2018 / 18:11 587 accesări
Denis Drăguş a regăsit drumul spre gol

Prima etapă a returului sezonului regulat a adus şi un succes important pentru FC Viitorul, 1-0 la Călăraşi, cu Dunărea, în urma golului înscris de Denis Drăguş, în minutul 88, care a fructificat pasa lui Ianis Hagi. A fost şi o binemeritată revanşă a fotbaliştilor constănţeni pentru înfrângerea din prima etapă a campionatului, iar cele trei puncte obţinute în deplasare permit trupei lui Gheorghe Hagi să se menţină în partea superioară a clasamentului.

Gazdele au început curajos meciul şi au dominat în prima repriză, Cojocaru având o intervenţie salvatoare în minutul 30, la şutul lui Honciu. Straton a fost atent în minutul 37, respingând mingea trimisă din lovitură liberă de Ianis Hagi, portarul gazdelor evitând deschiderea scorului şi în minutul 82, când a scos de sub transversală balonul şutat tot dintr-o lovitură liberă de căpitanul Viitorului. După golul lui Drăguş, Dunărea a ameninţat poarta oaspeţilor la ultimul atac, dar Cojocaru a fost la post la reluarea cu capul a lui Honciu.

Au evoluat următoarele formaţii - Dunărea (antrenor Dan Alexa): Straton - Gligorov, Șeroni (43 Ispas), Dobrosavlevici (cpt.), Mendy - S. Pană (22 Bourceanu), Wallace, Cucu - Al. Munteanu (73 Mediop), Honciu, Cârnaţ; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - R. Boboc (89 Luchin), Țîru, Mladen, De Nooijer - Artean, T. Băluță, Vînă - I. Hagi (cpt.) (89 Vl. Achim), Drăguș, Houri (58 Voduţ). Cartonaşe galbene: Șeroni, Ispas, Dobrosavlevici / Drăguș, Voduţ, T. Băluță, Ţîru. Meciul a fost arbitrat la centru de Iulian Călin.

Rezultate - vineri: CSM Politehnica Iaşi - Universitatea Craiova 0-3 (Mateiu 47, Al. Mitriță 53, Koljic 62); sâmbătă: Sepsi Sf. Gheorghe - FC Hermannstadt 1-3 (Tandia 42 / Dumitriu 46, Tsoumou 57, Dîlbea 69-pen.), FC Botoşani - CFR Cluj 1-5 (Ongenda 83 / Papa 10-autogol), Culio 28, Al. Păun 54, C. Deac 69, Omrani 74).

Programul celorlalte meciuri - duminică, ora 21.00: FCSB - Astra Giurgiu; luni, ora 18.00: Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş; ora 21.00: FC Voluntari - Dinamo Bucureşti. Partidele sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport.

Clasament: 1. CFR 29p (golaveraj: 21-10), 2. U. Craiova 25p (26-11), 3. FC VIITORUL 25p (17-15), 4. FCSB 24p (27-14), 5. Gaz Metan 21p (15-17), 6. Astra 20p (16-11), 7. Sepsi 19p (16-14), 8. Dunărea 16p (12-14), 9. FC Botoşani 15p (18-22), 10. Chiajna 15p (10-19), 11. Hermannstadt 14p (14-17), 12. Poli Iaşi 14p (11-22), 13. Dinamo 13p (13-20), 14. Voluntari 8p (14-24).

În etapa viitoare, FC Viitorul va evolua pe teren propriu, sâmbătă, 10 noiembrie, de la ora 18.00, urmând să întâlnească, pe terenul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, pe Concordia Chiajna.