Viitorul va afla la 17 ianuarie pe cine va întâlni în sferturile Cupei României

Fotbal

Sport 11 Ianuarie 2019 / 11:05 548 accesări

Federaţia Română de Fotbal a anunţat că tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală ale Cupei României se va desfăşura joi, 17 ianuarie, de la ora 11.30, la Casa Fotbalului. În sferturile de finală ale competiţiei sunt calificate şapte formaţii din primul eşalon, FC Viitorul, Universitatea Craiova, Astra Giurgiu, FC Hermannstadt, CFR Cluj, Sepsi Sf. Gheorghe, Dunărea Călăraşi, şi o echipă din al treilea eşalon, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Meciurile din sferturi se vor disputa în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, vor urma prelungirile, iar dacă egalitatea persistă, se va trece la executarea loviturilor de departajare.

Întâlnirile vor avea loc în perioada 26-28 februarie, cu începere de la ora 13.30, cu exceptia jocurilor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF.