Viitorul, victorie la limită în amicalul cu Dunărea

Fotbal / Sâmbătă, la Academia Hagi de la Ovidiu

Sport 13 Octombrie 2018 / 15:35 652 accesări
Ionuţ Vînă a înscris unicul gol al meciului

Sâmbătă, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, s-a disputat întâlnirea amicală dintre formaţiile FC Viitorul şi Dunărea Călărași, încheiată cu succesul echipei constănţene, scor 1-0. Prima repriză a fost una în care portarul Buzbuchi a avut mai multe intervenţii salvatoare în faţa atacanţilor adverşi, iar Natchko a trimis mingea în bara laterală a porţii lui Cezar Lungu. În repriza a doua am notat şi unicul gol al partidei, mijlocaşul Ionuț Vînă marcând golul victoriei în minutul 57, cu un șut la colțul lung de la aproximativ 25 de metri, în diagonală.

Au evoluat următoarele echipe - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi (65 Cojocaru) - Mladen (65 Băjan), Țîru (cpt.) (65 Luchin), Dima, Grosu (65 De Nooijer) - Artean, P. Iacob (46 A. Pitu), Vînă - Natchko (65 Casap), Voduț (65 L. Munteanu), Houri (65 Vl. Achim); Dunărea (antrenor Dan Alexa): C. Lungu (cpt.) - Gligorov, Șeroni, Șandru, Mendy - S. Pană, Bourceanu, Al. Munteanu, Honciu - Clemence, Cârnaț. În repriza a doua au intrat Straton - Tenea, Dobrosavlevici, Wallace, C. Pușcaș, Buzan, Kanda, Keita, Drăghiceanu, V. Munteanu, Cucu şi V. Alexandru. Meciu a fost arbitrat de George Nedelcu - Sebastian Stoianov și Florin Iacob, rezervă: Bogdan Bercea (toţi din Constanţa).

Sâmbătă, 20 octombrie, de la ora 21.00, FC Viitorul va evolua pe teren propriu în etapa a 12-a din Liga 1, urmând să întâlnească formaţia Sepsi Sf. Gheorghe.