Viktoria Azarenka a abandonat în primul tur la Roland Garros

24 Mai 2016 / 21:38 437 accesări

Jucătoarea de tenis Viktoria Azarenka (locul 5 în clasamentul mondial) a pierdut, marţi, meciul cu sportiva italiană Karin Knapp (118 WTA), după ce a abandonat la scorul 3-6, 7-6 (6), 0-4, în primul tur al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros.

Azarenka (26 de ani) s-a retras din cauza unei accidentări la genunchiul drept. Bielorusa este cotată drept a cincea favorită la câştigarea trofeului de la Paris.

Viktoria Azarenka venea după o înfrângere în primul tur al turneului WTA de la Roma, 3-6, 2-6 cu Irina Begu (locul 28 mondial). Totodată, pregătirea pentru sezonul de zgură i-a fost întreruptă după turneul Premier Mandatory de la Madrid, când a fost nevoită să se retragă în optimi, din cauza unei probleme la spate.

În 2015, Azarenka a fost eliminată în turul 3 la Paris. Cea mai bună performanţă la Roland Garros rămâne semifinala din 2013.

Azarenka devine, astfel, a doua favorită dintre primele cinci care pierde în primul tur. Prima a fost germanca Angelique Kerber, favorită 3, învinsă marţi de Kiki Bertens.