Voleibaliştii români, două victorii în turneul de la Viena

Sport 05 Ianuarie 2009 / 00:00 631 accesări

Echipa naţională de volei masculin a României a petrecut Anul Nou în... sala de antrenament, pregătind turneul de la Viena, primul din campania de calificare pentru Campionatul Mondial de volei masculin din 2010. După ce s-au antrenat la Friedrichshafen (Germania), sub comanda noului selecţioner Stelian Moculescu, voleibaliştii români s-au deplasat în Austria, pentru a înfrunta Ungaria, Austria şi Bosnia-Herţegovina. Turneul a debutat sîmbătă, cînd România a învins Ungaria, cu 3-2 (20-25, 25-21, 25-17, 25-27, 16-14), la capătul unui meci care a durat două ore şi 14 minute. Maghiarii au început mai bine, au cîştigat primul set şi au avut 21-19 în al doilea, dar tricolorii au revenit senzaţional şi au reuşit şase puncte consecutiv, egalînd la seturi. România a cîştigat confortabil setul al treilea, apoi Ungaria s-a impus în prelungirile parţialului al patrulea, împingînd partida în decisiv după ce echipa noastră a avut 23-19. Tie-break-ul a fost echilibrat în prima parte (3-1 pentru România, 7-7, 7-9, 11-9), apoi românii au condus cu 14-11, dar s-au văzut egalaţi! În cele din urmă, Stelian Moculescu a debutat cu dreptul la cîrma naţionalei, după 16-14 în setul decisiv. „A fost un meci dificil, pe care aş fi vrut să-l cîştigăm după patru seturi. Însă, per total, sînt mulţumit de performanţa echipei mele”, a declarat Moculescu. „A fost un meci foarte, foarte important, împotriva unui adversar de valoare. România a jucat tactic foarte bine”, a spus Sandor Kantor, antrenorul Ungariei, care l-a utilizat pe Miklos Toronyai, de la CVM Tomis Constanţa, în ultimele trei seturi. România a început în formula: Dascălu - Lică (cpt.), Began, Stancu, Olteanu, D. Pavel şi Feher - libero. Din setul al treilea, Gontariu l-a înlocuit pe Lică, iar Borota pe Dragoş Pavel. Au mai jucat Voinea şi Laza, Parpală fiind singurul jucător neutilizat. Cel mai eficient jucător român a fost Olteanu, cu 26 de puncte, urmat de Gontariu 20, Stancu şi Borota cîte 9, Began 6, Lică 4, D. Pavel 3 şi Dascălu 2.

Aseară, în al doilea meci din turneul de la Viena, formaţia noastră a dispus, cu 3-0 (25-23, 25-22, 25-20), de Austria şi a făcut un pas uriaş spre calificarea în al doilea tur preliminar. Pentru România au evoluat: Dascălu - Gontariu, Began, Stancu, Olteanu, Borota şi Feher - libero; au mai jucat: Laza şi Lică. Antrenorul formaţiei gazdă, argentinianul Claudio Cuello (fost la Petrom Ploieşti, în prezent la aon hotVolleys Viena), a titularizat şi doi jucători de la Hypo Tirol Innsbruck, coordonatorul Lukas Weber şi centrul Daniel Găvan. Evoluţia scorului - setul I: 3-0, 4-4, 8-5, 13-15, 16-15, 20-21, 22-21, 25-23 (29 de minute); setul al II-lea: 4-4, 5-7, 6-8, 13-12, 16-14, 20-15, 23-18, 25-22 (25 de minute); setul al III-lea: 3-1, 3-3, 8-5, 12-10, 14-14, 16-15, 20-17, 25-20 (24 de minute).

Turneul de la Viena se încheie astăzi, cînd România va întîlni, de la ora 18.45, Bosnia-Herţegovina. Ocupanta primului loc se va califica în al doilea tur preliminar, care se va disputa în luna mai.

Rezultate

sîmbătă: ROMÂNIA - Ungaria 3-2 (20-25, 25-21, 25-17, 25-27, 16-14)

Austria - Bosnia-Herţegovina 3-0 (25-21, 25-21, 25-22)

duminică: Ungaria - Bosnia-Herţegovina 2-3 (25-21, 25-18, 21-25, 16-25, 11-15)

ROMÂNIA - Austria 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)

Ex foto:

Radu Began, căpitanul Tomisului, a fost titular în meciurile cu Ungaria şi Austria