Wozniacki, Serena Williams şi Karolina Pliskova, eliminate în turul secund la Cincinnati

Tenis de câmp

Sport 16 August 2018 / 10:34 838 accesări
Caroline Wozniacki are probleme la genunchi începând cu turneul de la Wimbledon (sursa foto: Facebook Caroline Wozniacki)

Tenismena daneză Caroline Wozniacki (locul 2 WTA) a suferit o accidentare la genunchiul stâng şi s-a retras de pe teren după ce a pierdut primul set, scor 4-6, în partida cu olandeza Kiki Bertens (locul 17 WTA), din turul al doilea al turneului WTA de categorie Premier 5 de la Cincinnati. Wozniacki poate fi depăşită în clasamentul WTA de Sloane Stephens (SUA) sau de Angelique Kerber (Germania). Şi tenismena americană Serena Williams (locul 27 WTA) a fost învinsă de Petra Kvitova (Cehia, locul 6 WTA), în turul secund la Cincinnati, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3. Serena Williams a câştigat trofeul la Cincinnati în 2014 şi 2015.

Iar Karolina Pliskova (Cehia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 9) a pierdut, cu scorul de 6-2, 3-6, 5-7, întâlnirea cu Aryna Sabalenka (Belarus, locul 34 WTA). Karolina Pliskova era pe partea de tablou a Simonei Halep (locul 1 WTA) şi ar fi putut juca împotriva principalei favorite în semifinale.