Yachting. Constănțeanca Ebru Bolat, vicecampioană europeană de juniori la Clasa Zoom8

Sport 06 Aprilie 2015 / 10:49 247 accesări

Sportiva constănțeană Ebru Bolat a cucerit argintul la Clasa Zoom8, ieri, la Campionatele Europenele de yachting pentru juniori, desfășurate la Palamos (Spania), potrivit unui comunicat al Yacht Club Regal Român. Supranumită ''Simona Halep a yachtingului românesc'', Ebru Bolat, în vârsta de numai 15 ani, a obținut argintul în urma unei competiții extrem de dure, cu răsturnări de situație zilnice, până în ultimul minut. Cu o zi înaintea curselor finale, Ebru conducea în clasament, iar locurile de pe podium s-au decis chiar în ultima cursă, după o înfruntare în condiții meteorologice dificile, cu vânt extrem de puternic, menționează sursa. Competiția de la Palamos a reunit 54 de sportivi (41 de băieți și 13 fete) din 8 țări europene (Estonia, Danemarca, Rusia, Austria, Finlanda, Spania, Norvegia, România), care să nu împlinească 20 de ani până la data de 31 decembrie 2015. România a fost reprezentata de doi sportivi: Ebru Bolat și Matei Alexandru Duca, acesta din urma aflându-se la prima sa competiție europeană de profil și la prima participare la un concurs la clasa Zoom8. Ebru Bolat a câștigat anul trecut nu mai puțin de trei titluri internaționale de mare importanță, două europene și unul mondial: a devenit campioană europeană la clasa Zoom8 în luna aprilie 2014, campioana europeană la clasa Optimist în luna iulie, pentru ca doar două săptămâni mai târziu să devină vicecampioana mondiala la clasa Zoom8. În 2015, marea provocare pentru Ebru o constituie câștigarea titlului mondial la clasa Zoom8, la Campionatele Mondiale ce se vor desfășura, în august, în Austria, menționează comunicatul.