Zenit Sankt Petersburg, echipa lui Mircea Lucescu, a câştigat pe teren propriu cu FC Ufa

01 Decembrie 2016 / 08:23 484 accesări

Zenit Sankt Petersburg, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, a câştigat meciul de pe teren propriu cu FC Ufa, scor 2-0, miercuri, în etapa a 16-a din prima ligă din Rusia.

Mijlocaşul brazilian Giuliano a reuşit primul gol al partidei în minutul 84, iar atacantul rus Aleksandr Kokorin a stabilit scorul final în minutul 90+4. Formaţia din Sankt Petersburg pierduse două din ultimele trei meciuri.

În urma acestui rezultat, Zenit se află pe locul doi în campionat, cu 34 de puncte, la trei puncte în spatele liderului Spartak Moscova.

Zenit: Lodygin - Anyukov, Neto, Lombaerts, Zhirkov - Giuliano, Mauricio (Yusupov 81'), Witsel - Kokorin, Dzyuba, Mak (Kerzhakov 76'). Antrenor: Mircea Lucescu.

Ufa: Lunev - Stotsky, Zhivoglyadov, Vasin, Alikin, Sukhov (Oblyakov 80') - Bezdenezhnykh, Zaseev - Vanek (Fatai 85'), Krotov (Diego 66'), Sysuev. Antrenor: Viktor Goncharenko.

În etapa următoare, Zenit va juca în deplasare cu FC Rostov, în data de 3 decembrie.