Victorii şi în retur pentru Real şi Bayern

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 07 Martie 2017 / 23:42 804 accesări

Învingătoare în manşa tur a optimilor de finală din Liga Campionilor la fotbal, formaţiile Real Madrid şi Bayern Munchen s-au impus şi în partidele disputate în deplasare, după ce au fost conduse la pauză, obţinând calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. „Galacticii” au tremurat la Napoli în prima repriză, dar căpitanul Sergio Ramos a adus liniştea în tabăra Realului la începutul părţii a doua a jocului, iar la final tabela a arătat acelaşi scor ca şi în tur.

Şi Bayern a câştigat la Londra după o repriză a doua perfectă, în care a înscris de cinci ori, repetând succesul la scor de la Munchen. Arsenal a jucat cu un om mai puţin din minutul 54, Koscielny fiind eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Rezultatele de marţi seară: SSC Napoli - Real Madrid 1-3 (Mertens 24 / Sergio Ramos 51, Mertens 57-autogol, Morata 90+1) - în tur: 1-3 și Arsenal Londra - Bayern Munchen 1-5 (Walcott 20 / Lewandowski 55-pen., Robben 68, Douglas Costa 78, Vidal 80, 85) - în tur: 1-5.

Miercuri seară, de la ora 21.45, sunt programate următoarele întâlniri: FC Barcelona - Paris Saint-Germain (în tur: 0-4, în direct la Dolce Sport 1) şi Borussia Dortmund - Benfica Lisabona (în tur: 0-1, în direct la Dolce Sport 2).

Celelalte patru dueluri din manşa retur a optimilor de finală din UEFA Champions League se vor disputa săptămâna viitoare - marţi, 14 martie: Juventus Torino - FC Porto (în tur: 2-0) şi Leicester City - FC Sevilla (în tur: 1-2); miercuri, 15 martie: AS Monaco - Manchester City (în tur: 3-5) şi Atletico Madrid - Bayer Leverkusen (în tur: 4-2).

Tragerea la sorţi a confruntărilor din sferturile de finală ale competiţiei este programată la 17 martie, de la ora 13.00, în Elveţia, la Nyon. Meciurile din sferturi se vor disputa la 11 şi 12 aprilie - manşa tur şi 18 şi 19 aprilie - manşa retur.