Adversara iberică pentru Halep la Stuttgart

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 22 Aprilie 2015 / 00:00 638 accesări

Desemnată cap de serie nr. 2 la turneul de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii în valoare totală de 731.000 de dolari, Simona Halep va juca direct în turul secund. Tenismena constănțeană și-a aflat, ieri, adversara cu care se va lupta pentru calificarea în sferturile de finală. Astfel, sportiva clasată pe locul 3 în clasamentul WTA o va înfrunta, în turul al doilea, pe tenismena spaniolă Garbine Muguruza, locul 20 WTA, care a învins-o, în primul tur, pe Barbora Zahlavova Strycova (Cehia), poziţia 23 în ierarhia mondială, cu scorul de 6-1, 6-4, după o oră şi 15 minute. Halep a mai întâlnit-o pe Muguruza de două ori, de fiecare dată impunându-se sportiva spaniolă, anul trecut, la Wuhan (China), în turul secund, cu scorul 2-6, 6-2, 6-3, şi în februarie, în Fed Cup, cu scorul de 6-4, 6-3. Aceste partide au avut loc pe suprafeţe rapide, în timp ce turneul din Germania este pe zgură. Anul trecut, Halep a ajuns până în turul secund la Stuttgart, fiind eliminată de sportiva rusă Svetlana Kuzneţova, cu scorul de 7-5, 7-6 (7/4).

SUPORTERI DE LUX

Atacantul Ciprian Marica, aflat în aceste zile la o clinică din Germania, unde a suferit o intervenţie chirurgicală la piciorul drept, a anunţat, pe o reţea de socializare, că o va susţine pe Halep din tribună în turneul de la Stuttgart, dacă situaţia medicală îi va permite. La meciuri va fi prezent și colegul său de la echipa naţională a României, Alexandru Maxim, care evoluează la Vfb Stuttgart. „Sper ca şirul performanţelor să fie continuat şi de Simona Halep, aici la Stuttgart. Dacă situaţia medicală, dacă programul de recuperare îmi va permite, voi merge la un meci, să o susţin pe Simona. În caz contrar, naţionala de fotbal va fi reprezentată cu succes în tribunele arenei de tenis de Alex Maxim. Baftă Simona!”, a scris Marica pe contul său de Facebook.