Al patrulea succes consecutiv pentru handbalistele tricolore la CM

În grupa A a competiţiei din Germania

Sport 07 Decembrie 2017 / 20:51 931 accesări
România are un parcurs perfect la a 23-a ediţie a Campionatului Mondial de handbal feminin (sursa foto: Facebook FRH - Federația Română de Handbal Official)

Mult aşteptata revanşă a României în faţa Angolei pentru înfrângerea de la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016, a venit la Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania. Joi seară, handbalistele tricolore au luptat din greu pentru a depăşi echipa africană, iar la finalul celor 60 de minute scorul a fost favorabil României, 27-24, după ce la pauză tabela a arătat egalitatea, 14-14. Cristina Neagu a fost autoarea unor goluri decisive în finalul confruntării de la la Trier, astfel că handbalistele pregătite de Ambros Martin au încins încă o horă a bucuriei la mijlocul terenului la actuala ediţie a Campionatului Mondial.

Golurile formaţiei noastre au fost reuşite de Cristina Neagu 7, Aneta Udriștioiu 4, Melinda Geiger 4, Valentina Ardean-Elisei 3, Cristina Zamfir-Florianu 3, Crina Pintea 3, Eliza Buceschi 2 şi Ana-Maria Dragut 1.

Vineri, 8 decembrie, de la ora 19.00, în transmisiune directă la Telekom Sport 1, România va întâlni Franța, în ultima etapă a fazei grupelor. România este calificată în optimile de finală ale competiţiei, obţinând victorii pe linie în meciurile susţinute în grupa A.