Francezii, nemulțumiți de tehnologia goal-line

Sport 14 Ianuarie 2018 / 18:06 548 accesări
Rabiot (stânga) a înscris cu capul un gol perfect valabil, însă arbitrul l-a acordat abia după câteva minute

Liga Franceză de Fotbal vrea să rezilieze contractul cu Goal Control, compania germană care a realizat tehnologia video pe linia porții (goal line technology), după ce s-au semnalat noi probleme, de data aceasta la meciuri din Cupa Ligii Franței. La partida Amiens - Paris Saint-Germain 0-2, Rabiot a înscris un gol evident cu capul, în minutul 78, însă arbitrul l-a validat abia după câteva minute, întrucât ceasul său nu a vibrat. La jocul Angers - Montpellier 0-1, Congre a trimis mingea în bară în minutul 45, însă atunci arbitrul a simțit că îi vibrează ceasul, astfel că a cerut asistență video.

Probleme cu tehnologia pe linia porții au fost și în decembrie, la meciuri din Ligue 1. Un gol validat pe baza acestui sistem, la partida dintre Troyes și Amiens, a fost anulat după nouă minute, iar tehnologia care stabilește dacă mingea a trecut sau nu cu toată circumferința linia porții a fost dezactivată în repriza a doua.

În minutul 33 al meciului de pe Stade de l'Aube, șutul sud-coreeanului de la Troyes, Hyun-Jun Suk, a lovit transversala și a căzut în teren, însă ceasul lui Francois Letexier a vibrat, iar arbitrul a validat golul, provocând furia celor de la Amiens. După nouă minute de tergiversări, arbitrul a decis să nu valideze golul. La pauză, la propunerea lui Letexier și a celorlalți arbitri, s-a luat decizia dezactivării goal-line technology. Troyes a câștigat în cele din urmă cu 1-0, grație golului marcat de Darbion, în minutul 78.

Liga franceză a decis vineri să nu mai utilizeze goal line technology la competițiile pe care le organizează, până când Goal Control nu va rezolva problemele.