Halep este semifinalistă la Qatar Open

Tenis de câmp

Sport 16 Februarie 2018 / 18:38 945 accesări
Simona Halep nu a pierdut niciun set la Qatar Open

Jucătoarea constănțeană Simona Halep (locul 2 WTA și cap de serie numărul 2) și-a continuat parcursul fără greșeală din Qatar Open, turneul de categorie Premier 5 de la Doha, dotat cu premii în valoare totală de 3.173.000 de dolari. Halep a „defilat” în primul set al meciului disputat vineri după-amiază împotriva singurei jucătoare sub 20 de ani din Top 50 WTA, marea surpriză a turneului qatarian. Americanca Catherine Bellis (locul 48 WTA), jucătoare venită din calificări, a revenit incredibil în actul secund, echilibrând disputa. Scorul final a fost însă 6-0, 6-4 în favoarea finalistei de la Australian Open.

Următoarea adversară a Simonei, în semifinala de sâmbătă, va fi Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA, cap de serie numărul 4), care în sferturi a eliminat-o pe Caroline Garcia (Franța, 7 WTA, cap de serie numărul 7), scor 3-6, 6-1, 6-4. Calificarea în semifinale la Doha este recompensată cu 147.750 dolari și 350 de puncte WTA.

În celelalte două sferturi de finală se întâlnesc germanca Angelique Kerber (9 WTA, cap de serie numărul 8) și daneza Carolina Wozniacki (1 WTA, favorită 1), respectiv Petra Kvitova (Cehia, 21 WTA, cap de serie numărul 16) și Julia Goerges (Germania, 10 WTA, cap de serie numărul 9). Dacă Wozniacki pierde vineri seară, Halep va reveni pe primul loc în clasamentul WTA.